سرویس: اجتماعی کد خبر: 406072 10:58 - 1399/12/12

یادداشت: سیروس صدیقی

کرونا در واپسین روزهای قرن

کرونا در واپسین روزهای قرن

مرصاد نیوز: کرونا در واپسین روزهای قرن مهمان ماست و اگر رعایت پروتکل های بهداشتی انجام نشود مراسمات سنتی اولین عید نوروز قرن جدید را به کام مردم تلخ می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، به نقل از بازی دراز، سیروس صدیقی* در یادداشتی نوشت: اپیدمی کرونا مهمان ناخوانده ای که یکسال و چند ماهی است وارد کشور شده و افراد بسیاری را از میان ما برده است .

این اپیدمی که در ظاهر در کشورهای جنوب شرقی آسیا شروع شد آرام آرام پا را از آن کشورها فراتر گذاشت و امروز بیشتر کشورهای جهان را درگیر خود کرده است.

تا قبل از شیوع این بیماری ظلم و جور و جنگ و ستم در جهان افزون شده بود از مسلمان کشی در یمن تا رشد تروریستها در سوریه و عراق و اقدامات تروریستی علیه مسلمانان در کشورهای اروپایی هرروز به گوش می رسید و از آمار مردم روز بروز کم می کرد تا اینکه این اپیدمی پایه عرصه وجود گذاشت و روشی دیگر در از بین رفتن مردم آغاز شد و تا امروز نزدیک به دو میلیون نفر در جهان در اثر کرونا جان خود را ازدست داده اند.

کرونا علاوه بر سلامت مردم بر اقتصاد جوامع نیز تاثیر گذار بوده و با تعطیلی بسیاری از کسب و کارها زندگی مردم را سخت کرده است.

در کشورمان نیز کرونا از یکسال پیش شیوع پیدا کرد و در استان های مرکزی و شمالی کشور مشاهده شد و به تدریج تمام نقاط کشور را درگیر خود کرد.

برای مقابله با این بیماری در کشور همه دستگاه ها و نهادهای کشور درگیر بوده و اقدامات خوبی را در طول این یکسال انجام داده اند.

کادر درمان و بهداشت کشور نیز تلاش های بسیاری را در راه مبارزه با این اپیدمی انجام داده و در این راه شهدای سلامت بسیاری را تقدیم کرده اند که شایسته تقدیر می باشند.

بسیج نیز در این راه اقدامات بسیار خوبی را انجام داده و آخرین اقدام سپاه و بسیج طرح سلامت خانواده محور شهید قاسم سلیمانی بود که با همکاری وزارت بهداشت اجرا شد و توانست موج سوم شیوع بیماری را با همراهی مردم کنترل کند و تعداد جانباختگان روزانه را از ۴۰۰نفر در روز به عدد دو رقمی برساند و بسیار تأثیرگذار بود.

سایر نهادها و ارگان‌ها و حتی سمن ها نیز در طول این یکسال اقدامات بسیار خوبی را در جهت پیشگیری از شیوع این بیماری در شهرستان انجام داده اند.

طرح های حمایتی از خانواده های آسیب پذیر و کم توان جامعه در شرایط کرونایی که بسیاری از کسب و کارها تعطیل شده است توانست تا حدودی از مردم فقیر و نیازمند جامعه دستگیری کرده و بخشی از کمبودهای خانوارها را جبران کند.

امروز بجز استان های جنوبی کشور که با ورود کرونایی جهش یافته موسوم به کرونای انگلیسی در وضعیت قرمز هستند سایر نقاط کشور وضعیت مناسبی دارند و در آستانه آخرین روزهای قرن حاضر می توان گفت که مشکلات شیوع این بیماری کم می باشد اما خطر و تهدیدات آن همچنان وجود دارد.

در روزهای اخیر با توجه به هشدارهای جدی وزارت بهداشت تصمیمات و تذکرات جدیدی در رابطه با رعایت پروتکل های بهداشتی در شهرستان داده شده و مراسمات تجمعی ممنوع شد که امیدواریم مردم رعایت کنند.

مراسمات سنتی آخرسال همچون پنجشنبه غریبان، جمعه آخرسال، چهارشنبه سوری، خریدهای شب عید، عید نوروز و... می توان با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی وضعیت موجود را عوض کرده و کام مردم را در اولین عید نوروز قرن جدید تلخ کند.

عید نوروز و مراسمات سنتی آن هرساله وجود دارد و نباید بخاطر این سنت‌ها که در برگزاری آنها اجباری نیز وجود ندارد در شرایط کنونی که حفظ سلامت جامعه اهمیت بیشتری دارد با برگزاری این مراسمات بصورت تجمعی کام مردم را در این عید باستانی شیرین تلخ کرد.

امروز حفظ سلامتی مردم در اولویت اول جامعه قرار دارد و تمام سنت‌ها و تمام برنامه های عمومی باید برای حفظ سلامت مردم تعطیل شود.

پرهیز از تجمعات یک اصل بسیار مهم در مقابله با شیوع بیماری کرونا می باشد که امیدواریم مردم فهیم شهرستان که تاکنون نشان داده اند همراهی مناسبی با طرحهای اعلامی مسئولین بهداشت و درمان دارند در ادامه مسیر خصوصا در روزهای واپسین سال و عید نوروز از برگزاری هرگونه مراسم تجمعی خودداری کنند و با عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و اصول و پروتکلهای بهداشتی سلامت خود و سایرین را به خطر نیندازند.

 

  • فعال رسانه ای
whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها