سرویس: اجتماعی کد خبر: 407507 19:53 - 1400/01/19

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت استان کرمانشاه:

رشد تعرفه ها در سال 1400 منوط به نوشتن نسخه الکترونیکی شده است

رشد تعرفه ها در سال 1400 منوط به نوشتن نسخه الکترونیکی شده است

مرصاد نیوز: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت استان کرمانشاه گفت: رشد تعرفه‌ها در سال ۱۴۰۰ منوط به نوشتن نسخه الکترونیکی شده است و این کمک می‌کند موسسات، بیمارستان‌ها و مراکز تلاش کنند تا از این فرصت استفاده کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، محمد مهدی ناصحی امروز پنج شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: یکی از مهم ترین چالش ها در حوزه سلامت در همه کشورها تامین منابع سلامت است که به چه سمت و سویی سوق داده می شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: متاسفانه در کشور ما این سمت و سو هنوز خیلی جدی گرفته نشده است و با توجه به محدودیت منابع بدون راهنما اقدامات صورت می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: نظام ارجاع، پزشکی خانواده، بحث نسخه الکترونیک و پرونده الکترونیک از اهم موضوعاتی است که تامین سلامت مردم را می‌تواند در بر داشته باشد و از طرفی مدیریت منابع کند و از مصارف غیرضروری خودداری شود.

ناصحی نسبت به آگاهسازی مردم در بحث نسخه الکترونیکی تاکید کرد و گفت: این یک اقدام بزرگ ملی است و امیدواریم که بتوانیم در قدم‌های بعدی صرفه جویی حاصل از منابع سلامت را در جهت مراقبت های اولیه و در راستای افزایش سرانه سلامت مردم داشته باشیم.

وی بیان داشت: نسخه نویسی الکترونیک مشکلاتی را که در نسخه نویسی کاغذی وجود داشت رفع کرده و باعث صرفه جویی و کاهش هزینه‌های مراقبت، کاهش اشتباهات نسخه نویسی، خطا‌های دارویی، عوارض ناخواسته دارویی شده و همچنین دپوی داروها در منازل و تبانی بین داروخانه و موسسات مختلف را پایین می آورد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: سازمان بیمه سلامت طرح نسخه نویسی الکترونیکی را از سال ۹۸ آغاز کرد و در سال ۹۹ شاهد پیشرفت چشمگیر این طرح بودیم.

وی گفت: پیشرفت طرح نسخه نویسی الکترونیک در سازمان بیمه سلامت از نظر زیرساخت‌ها فراهم شده و در دو سال اخیر مناسب ارزیابی شده است.

ناصحی افزود: استان کرمانشاه نیز قدم های اولیه در استقرار این طرح را داشته است و الان در بخش خصوصی نسخه ها به صورت الکترونیکی نوشته می‌شود اما در بخش دولتی به خاطر مشکلاتی که در زیرساخت‌ها و سخت افزار بود و همچنین بیماری کرونا و شلوغی بیمارستان ها با تاخیر شروع شده و از اسفند ماه این کار استارت خورده است.

وی اظهار داشت: رشد تعرفه‌ها در سال ۱۴۰۰ منوط به نوشتن نسخه الکترونیکی شده است و این کمک می‌کند موسسات، بیمارستان‌ها و مراکز تلاش کنند تا از این فرصت استفاده کنند.

ناصحی خاطر نشان کرد: در استان کرمانشاه ۹۲ درصد از مطب ها در اتصال به نسخه نویسی الکترونیکی موفق عمل کردند و می‌توان گفت از ۳۸۸ مطب طرف قرارداد ۳۳۶ مطب فعال داریم که مجهز به نسخه نویسی الکترونیکی هستند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: همچنین ۹۵درصد داروخانه‌ها، ۱۰۰ درصد آزمایشگاه‌ها و ۱۰۰ درصد تصویربرداری های استان کرمانشاه متصل به سامانه نسخه نویسی الکترونیکی هستند.

وی افزود: در سطح کشور تعداد ۱۲ هزار و ۹۰۰ مطب از میان ۱۳ هزار و ۲۰۰ مطب طرف قرارداد، به طرح نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک پیوسته‌اند و نسخه نویسی با درجه پیشرفته مختلف انجام می‌شود که کرمانشاه جزو استانهای اول تا سوم این طرح است.

ناصحی خاطر نشان کرد: همچنین ۹۲ درصد داروخانه‌ها، ۱۰۰درصد رادیوتراپی ها، ۹۷ درصد تصویربرداری ها، ۹۷ درصد آزمایشگاه ها در سطح کشور متصل به این سیستم هستند و تا ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ حدود ۲۸ میلیون نسخه الکترونیکی در کل کشور نوشته شده است.

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از روستا‌ها دسترسی به اینترنت ندارند، بنابراین نمی‌توان گفت که دفترچه‌های کاغذی بیمه را می‌توان به طور ۱۰۰ درصد حذف کرد اما بر اساس برنامه تا آبان ۱۴۰۰ الزام قانونی است که نسخه ها الکترونیکی شوند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها