سرویس: اقتصادی کد خبر: 398743 ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹

جدال پاستورنشینان و بهارستانی‌ها برای اصلاح یارانه/ زور دولت می‌چربد یا قدرت مجلس؟

مرصادنیوز: در حالی که بهارستانی‌ها به دنبال افزایش مبلغ یارانه‌ها معادل قیمت بنزین هستند، دولتی‌ها هم از برنامه‌هایشان برای اصلاح یارانه‌ها می‌گویند.

جدال پاستورنشینان و بهارستانی‌ها برای اصلاح یارانه/ زور دولت می‌چربد یا قدرت مجلس؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، سالهاست از هدفمندی یارانه های می‌گذرد و هر بار صحبت از افازیش مبلغ یارانه نقدی به خانوارها می‌شود، اما این رقم تاکنون ثابت و بدون تغییر مانده است.

اصلاح اعداد و ارقام یارانه در بودجه سال آینده وعده‌‌ای بود که رییس سازمان برنامه و بودجه در روزهای اخیر مطرح کرد؛ البته قبل از آن این موضوع در مجلس طرح شده بود.

نوبخت اعلام کرد که «نحوه پرداخت یارانه‌ها می‌تواند اصلاح و هدفمند شود. یارانه حمایت معیشتی ناشی از افزایش نرخ بنزین را به ۶۰ میلیون نفری که فکر می‌کردیم نیازمندتر هستند تا کنون داده‌ایم و امیدواریم که هدفمند پرداخت شود. قطعا ۲۰-۲۲ میلیون نفری که این یارانه را دریافت نمی‌کنند، قطعا گلایه دارند. اگر هم یارانه را به همه بدهیم که یعنی آن را هدفمند توزیع نکرده‌ایم.

در برنامه اصلاح ساختار بودجه هم موضوع اصلاح پرداخت یارانه‌ها را گنجانده‌ایم. انشالله با تصویب این برنامه از سوی مجلس، حتی لایحه بودجه ۱۴۰۰ را هم بر مبنای همین اصلاح ساختار، ارائه می‌دهیم. به میزانی که برنامه اصلاح ساختار بودجه در مجلس، تصویب شود؛ آن را در لایحه بودجه سال بعد لحاظ خواهیم کرد و در جهت اصلاح اعداد و ارقام عمل می‌کنیم».

قبل از این اظهارات هم نمایندگان طرحی را در مجلس تدوین کردند که بر اساس آن یارانه نقدی معادل ۴۰ لیتر بنزین ماهانه به حساب هر ایرانی اعم از کسانی که خودرو دارند و یا ندارند باید واریز شود.

طبق این طرح قیمت بنزین یارانه نقدی معادل این ۴۰ لیتر بر اساس فوب خلیج فارس است و شناور خواهد بود و هر وقت قیمت بنزین بالاتر رفت باید یارانه آن نیز افزایش یابد نه این که یک یارانه ثابت واریز شود.

البته نمایندگان هنوز به اجماع نرسیده‌اند؛ عده ای از آنها معتقد هستند که اجرای این طرح در شرایط فعلی جامعه تا حدودی به سبب ثبات نسبی کمک خواهد کرد، اما مخالفین این طرح معتقدند اجرای طرح مذکور مشکلات جامعه را افزایش خواهد داد.

یارانه نقدی بر مبنای قیمت بنزین کمک‌کننده است

محمد رشیدی، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مرصاد با بیان اینکه موافق اجرای طرح واریز یارانه 40 لیتر بنزین به حساب هر خانوار ایرانی است، اظهار داشت: مردم در شرایط فعلی تحت فشار اقتصادی قرار دارند.

وی افزود: در این شرایط یارانه ای که از سوی دولت به مردم تعلق گیرد به آرام شدن اوضاع کمک خواهد کرد.

رشیدی گفت: همچنین در حال حاضر کشور ما در تحریم به سر می‌برد و مشکلات فراوانی وجود دارد که در این میان دولت باید به مردم کمک کرده و شرایطی فراهم کند تا مردم از حداقل‌های لازم برخوردار باشند.

یارانه بنزینی التهابات جامعه را افزایش می‌دهد

حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا، عضو مجمع نمایندگان کرمانشاه هم در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: در طرح واریز یارانه 40 لیتر بنزین به حساب هر خانوار ایرانی هرچند نگاه عدالت در استفاده از منابع انرژی وجود دارد اما در شرایط فعلی پاسخگو نخواهد بود بلکه مشکلات و التهابات جامعه را افزایش می‌دهد.

حجت الاسلام حسینی کیا با اعلام مخالفت خود با طرح مذکور، گفت: باید از شیوه های دیگری نظیر اجرای سهمیه بندی بنزین استفاده کنند و ضمن تعلق سهمیه به دهک‌های پایین جامعه، افراد دارای توان مالی بالا از آن محروم شوند.

بر اساس این گزارش، وزیر اسبق اقتصاد چند سال پیش با اشاره به بار مالی سنگین پرداخت یارانه‌ها در شراط سخت تامین درآمدهای دولت گفته بود که «شب پرداخت یارانه شب عزای دولت است»، دولتی‌ها این موضوع را ظاهرا فراموش‌ کرده‌اند که حالا بر اصلاح قیمت یارانه‌ها اصرار دارند شاید هم نمی‌خواهند زیر بار طرح مجلس بروند.

 حالا باید دید زور دولت و مجلس کدام ‌یک به دیگری می‌چربد و طرح مورد نظرش را به کرسی می‌نشاند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها