سرویس: تازه های سایت کد خبر: 398772 ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹

کارشناس اقتصادی:

هر سهمی در "بازار گاوی" بخرید سود می‌کنید/ کلیت بورس حبابی نیست

مرصاد نیوز: یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بورس حبابی نیست و به رشد خود ادامه خواهد داد؛ گفت: برخی سفته بازها می‌خواهند مردم را به سمت شرکت‌های کوچک سوق دهند زیرا به راحتی می‌توانند در این شرکت‌ها سفته بازی کنند.

هر سهمی در "بازار گاوی" بخرید سود می‌کنید/ کلیت بورس حبابی نیست

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،  احمد جانجان، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا در مورد ارزیابی این روزهای بورس و پس از رشد‌های دو ماه نخست سال، اظهار کرد: مردم و قاطبه سرمایه گذاران  انتظار دارند روزانه سود و تراز مثبت داشته باشند و از واقعیت بورس جدا شدند.

وی افزود: انسان پس از انجام فعالیت روزانه، دچار خستگی شده و برای فعالیت دوباره باید استراحت کند؛ بورس هم اینگونه است مانند یک دونده که وقتی خسته می‌شود و استراحت و دوباره شروع به دویدن می‌کند می کند؛ بازارهای مالی هم اینگونه است یعنی به تجدید قوا نیاز دارند.

این کارشناس اقتصادی گفت: بازارهای مالی پس از رشد، جایی وارد اصلاح می‌شوند و این تنفس کردن است که معتقدم بورس نزولی نشده و یک اصلاح مانند اصلاح مهر ماه سال گذشته داشت.

معتقدم بازار همچنان صعودی است/ چاله نقدنیگی بورس است

جانجان ادامه داد: در مهر سال 98 شاخص کل و هم وزن کمی اصلاح کردند در حدود چند هزار واحد و یک محدود فشروده را طی و پس از تجدید قوا مجدد چند برابر آن زمان شروع به رشد کرد؛ در آن زمان قیمت خیلی از سهم‌ها 20 الی 40 درصد اصلاح داشتند و حتی قیمت برخی به قیمت  به اردیبهشت و فرودین 98 عقبگرد کرد.

وی بیان کرد: وضعیت بازار سرمایه الان مانند مهر ماه سال گذشته است ولی معتقدم بازار همچنان صعودی است و زیرا افزایش انتظارات تورمی هنوز وجود دارد و شدت ورود پول داغ به بورس همچنان قوی و پرقدرت است.

این تحلیلگر بورس تصریح کرد: براساس آمارهای بانک مرکزی روند افزایش نقدینگی از  محل پایه پولی همچنان رو به رشد است  و رشد نقدینگی غیرقابل تصوری را شاهد بودیم که این باعث افزایش نرخ تورم خواهد شد که این داده‌ها  برای فعالان بازار مهم است.

جانجان اضافه کرد: موضوع دیگر این است که دولت هم راهی جز بورس برای هدایت و کنترل نقدینگی ندارد و حتی اگر هم نخواهد، (البته می‌خواهد) و راهی ندارد جز اینکه بازار سهام را رونق و بهبود ببخشد زیرا تنها راهش برای کنترل نقدینگی و فشار پول، بورس است.

وی تاکید کرد: اگر نقدینگی وارد بازارهای دیگر می‌شد مثلا ارز امروز قیمت دلار در حدود 50 هزار تومان بود یا اینکه قیمت ملک برابر با قیمت 30 سال آینده می‌شد لذا بورس چاله‌ای برای نقدینگی است. آب چاله را پیدا می کند که فعلا چاله ما بورس است.

یشنهاداتی برای جلوگیری از حباب در بورس/ بورس حبابی نیست

این کارشناس اقتصادی گفت: پیشنهاداتی  مانند افزایش سهام شناور شرکت‌ها، افزایش سرمایه و... را مطرح کردیم تا سهام شرکت‌ها رقیق شود و شاهد تعادل بین عرضه و تضاقا باشیم زیرا ممکن است به دلیل کمبود عرضه با افزایش قیمت سهام مواجه شویم و حالت تورمی در سهام هم بوجود بیاید؛ هر چند ایجاد شده و واقعیت این است که بسیاری از شرکت‌ها به دلیل کمبود عرضه و  پایین بودن شناوری سهم بیش از حد رشد کردند.

جانجان در مورد حبابی بودن بورس پاسخ داد: این واژه‌ای است که از آن بیشتر استفاده می‌کنند مثلا می‌گویند برخی از سهم‌ها دارای حباب است؛ همچنان که دلار دارای حباب است و ارزش ذاتی دلار قیمت امروزی نیست و پس از ارز، قیمت طلا و ملک هم رقم‌های امروزی نیست لذا همه دارایی‌ها الان به واسطه مجموعه سیاست گذاری‌های غلط  دولت در 7 سال گذشته حبابی شدند.

وی افزود: برخی کل بازار بورس را حباب عنوان می‌کنند در حالی که امروز 50 شرکت فقط 80 درصد سود مجامع سالیانه را پرداخت می‌کنند؛ گفته این کلمه راحت است بگوید چگونه بازار سرمایه دارای حباب  است.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: برخی درمورد ارزش جایگزینی شرکت‌ها سخت می‌گویند که مثلا ارزش جایگزینی فلان شرکت چند میلیارد است و می‌توان مانند آن احداث کرد یا می‌گویند ارزش سهام ایران خودرو و سایپا از شرکت رنو شرکت فرانسه بیشتر است و می‌توان با نصف قیمت سهام مثلا سایپا، یک کارخانه ایجاد شود در حالی که اینگونه نیست و نمی‌توان با محاسبه ارزش جایگزینی از حبابی بودند سخن گفت و باید بررسی کنیم.

جانجان تصریح کرد: البته ارزش برخی شرکت‌های بورسی خیلی افزایش یافته و چند برابر ارزش جایگزینی آن معامله می‌شود و این میزان دارایی ندارد و در اینها حباب است ولی نمی‌توان این را به کلیه بازار بورس بسط دهیم.

وی در مورد وضعیت کنونی بورس اظهار کرد: الان بهترین زمان خرید است زیرا خیلی از سهام شرکت‌ها که یک ماه پیش صف خرید بودند را می‌توان خرید بخصوص اینکه اصلاح قیمتی هم داشتند البته سهم‌های ارزنده که استراحت کرده و مجدد رشد  خواهند کرد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه به گروه‌های پتروپالایشی، پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و معدنی ‌ها رشد خوبی خواهند داشت، گفت: سهم‌های بانکی و خودرویی هم چنان جای رشد دارند و خودرویی‌ها و پالایشی‌ها لیدر و شاخص ساز خواهد بود.

جانجان در مورد پیش بینی ریزش شاخص کل گفت: شاخص کل بورس تهران با هدف 2میلیون و 400 هزار واحد رشد خواهد کرد و بعد از دو روز استراحت و به سمت 2میلیون و 800 هزار واحد و 3 میلیون واحد پیش خواهد رفت.

توصیه‌هایی‌ به مردم و تازه واردها/ نقشه سفته بازها چیست؟

وی در خصوص توصیه به مردم و تازه واردها به بورس، گفت: مردم برای پول خود که حاصل دست رنج‌شان است به تندازه لباس خریدن ارزش قائل شوند و برای ورود به بورس و خرید سهام از مشاوران و کارشناسان استفاده کنند و نظر متخصصان را بپرسند و براساس آن اقدام کند.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی ادامه داد: اینکه بقال سر کوچه گفته فلان سهم خوب است و... صحیحی نیست زیرا در این بازار که به گاوی معروف  است هرکسی هر چیزی خریده، سود کرده است و اینها متخصص نیستند. و بدون اطلاع و مطالعه در بورس سهام خریداری نکنند زیرا حتما ضرر خواهند کرد و باید اصول بازار را رعایت کنند.

وی در پایان گفت: بازار سرمایه اصلاح را انجام داد و معتقدم موج پرقدرتی در برخی از سهام‌هایی که در این مدت اصلاح 25 درصدی داشتند، شکل خواهد گرفت و لیدر بازار خواهند شد البته برخی سفته بازها می‌خواهند مردم را به سمت شرکت‌های کوچک سوق دهند زیرا به راحتی می‌توانند در این شرکت‌ها سفته بازی کنند.

 

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها