سرویس: فرهنگ و هنر کد خبر: 399614 ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹

مرثیه ای برای یک رویای شیرین در سرپل ذهاب؛

پروژه ای فرهنگی که روی زمین مانده است/ هنرمندان در انتظار چندساله یک افتتاح

مرصاد نیوز: مجتمع فرهنگی و هنری آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) سرپل ذهاب از مصوبات سفر مقام معظم رهبری است که تا کنون مغفول مانده است.

پروژه ای فرهنگی که روی زمین مانده است/ هنرمندان در انتظار چندساله یک افتتاح

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد و به نقل از بازی دراز، مجتمع فرهنگی هنری آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) سرپلذهاب در سال ۱۳۹۰ در سفر پر برکت رهبر معظم انقلاب اسلامی به استان کرمانشاه مصوب شد تا بخشی از فعالیت های فرهنگی و هنری سرپلذهاب را پوشش دهد اما این پروژه فرهنگی فقدان فرهنگ ساخت و ساز را تجربه کرده و در واقع می توان گفت که این مصوبه سفر رهبر انقلاب روی زمین مانده است.

ساخت این مجتمع فرهنگی هنری در شهرستان سرپلذهاب ۹ ساله شد و این تعویق در کار عمرانی، فعالیت حوزه فرهنگ و هنر را در شهرستان کمرنگ کرده است.

تصویب ساخت مجتمع فرهنگی هنری در سال 91 موجب شادی مردم شهرستان به ویژه هنرمندان و هنردوستان شهرستان شد اما روند ساخت و ساز پروژه که بعد از گذشت ۹ سال هنوز به سرانجام لازم نرسیده سایه یاس و ناامیدی را بر فرهنگ و هنر شهرستان افکنده است.

این مجتمع فرهنگی هنری در سال ۱۳۹۱ با اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال وارد فاز اجرایی شد ولی بعد از گذشت قریب به ۹ سال از زمان آغاز پروژه هنوز ساخت آن به اتمام نرسیده و این امر موجب واکنش اهالی فرهنگ و هنر شهرستان شده است.

این پروژه با زیربنای ۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع شامل سالن های اجتماعات، تئاتر و چندین سالن جانبی است که می تواند نقش مهمی در حوزه هنر و فرهنگ شهرستان ایفا کند.

تنها مکان مناسب اجرای برنامه های فرهنگی هنری شهرستان همان سالن ارشاد اسلامی بود که در زلزله سال ۱۳۹۶ آسیب جدی دید و در حال حاضر هنرمندان و هنردوستان شهرستان مکانی برای فعالیت فرهنگی و هنری خود ندارند و این موضوع در شهرستان سه ساله شده است.

این عدم وجود مکان مناسب فرهنگی هنری در شهرستان اهمیت ساخت و اتمام این پروژه را دو چندان کرد اما با وجود اهمیت بسیار زیاد این مجتمع بعداز گذشت قریب به ۹ سال هنوز عملیات ساخت آن به اتمام نرسیده و بهره برداری از آن صورت نگرفته است.

تصمیم مسئولین برای اتمام پروژه های نیمه کاره در خواب غفلت 

برخی از هنرمندان شهرستان در گفتگو با خبرنگار بازی دراز با ابراز گله مندی از عدم توجه مسئولین و مطالبات هنردوستان این شهر، اظهار داشتند: گذشت بیش از 9 سال از ساخت یک پروژه عمرانی آیا فرصت کافی برای مسئولین نبوده است تا به اهل فرهنگ و هنر خاک خورده این شهر توجه کنند، مظلومیت اهالی فرهنگ و هنر باید تا کی ادامه داشته باشد؟

آنها در ادامه افزودند: در شرایط بعد از زلزله فعالیت های فرهنگی و هنری شهرستان به نحوی به دست فراموشی و یا کم رنگ شدن سپرده شده است، آیا اعتبارات زلزله و حضور مسئولین کشوری در رده ها و پست های مختلف و بازدید های صورت گرفته در زمان زلزله، برای پیگیری مستقیم و جذب بودجه کافی مثمرثمر واقع نشد.

هنرمندان شهرستان سرپل ذهاب تصریح کردند: بارها مطالبات و درخواست های خود را به صورت کتبی و شفاهی و یا در فضاهای مجازی به گوش مسئولین رسانده ایم اما تصمیم مسئولین برای اتمام پروژه های نیمه کاره در خواب غفلت سنگینی به سر می برد و انتظار داریم تلنگری برای توجه به توسعه و رونق گرفتن فعالیت های هنری سرپل ذهاب پیش آید و باری  دیگر سرپل ذهاب همچون ده های گذشته درحوزه هنر زبانزد عام و خاص قرار گیرد.

ساخت مجتمع فرهنگی هنری آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) که عنایت رهبر انقلاب به شهرستان بود در سایه کم توجهی مسئولین انجام نشده و امروز به یک مطالبه عمومی فراتر از جمع هنرمندان تبدیل شده است که باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شده و  مطالبه مهم هنرمندان تحقق یابد.

پیشرفت 85 درصدی مجتمع فرهنگی هنری آیت الله خامنه ای(مدظله العالی)

ایوب عبداللهی معاون عمرانی فرماندار شهرستان سرپل ذهاب نیز در گفتگو با خبرنگار بازی دراز اظهار داشت: این پروژه هم اکنون ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و نیازمند توجه ویژه مسئولین برای اتمام و بهره برداری است که امیدواریم با نگاه ویژه مسئولین و تخصیص اعتبارات لازم هرچه سریعتر شاهد افتتاح و بهره برداری آن باشیم.

وی ادامه داد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در انتخاب پیمانکار و تکمیل پروژه مجتمع فرهنگی هنری آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) که از طرح های مصوب سفر رهبر معظم انقلاب به استان است تسریع یابد.

امیدوارم این مجتمع فرهنگی هنری که می تواند بخش فرهنگ و هنر شهرستان را سامان دهد با رفع مشکلات موجود هرچه سریعتر به اتمام رسیده و به بهره برداری برسد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها