کد خبر: 399654 ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸

یادداشت/ شهرام فتاحی

مدت هاست نمی شناسمت آقای رییس جمهور

مرصاد نیوز: درحالی که سپاه نامرئی و منحوس کرونا بر جان و جهان ما تاخته، خلایق در قبض و بسط تصمیمات و افراط و تفریط افاضات مدیران و متولیان امر اندر خم کوچه حیرت و تنهایی‌اند.

مدت هاست نمی شناسمت آقای رییس جمهور

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،شهرام فتاحی  استادیار روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد واحد کرمانشاه، در یادداشتی برای "راهبرد" نوشت: درحالی که سپاه نامرئی و منحوس کرونا بر جان و جهان ما تاخته و شمشیر شوم و رازآلودش را بر شریان‌های خسته ما آخته است، خلایق در قبض و بسط تصمیمات و افراط و تفریط افاضات مدیران و متولیان امر اندر خم کوچه حیرت و تنهایی‌اند. 

 پنهانکاری‌های احتمالی و ناچیزانگاری‌های هفته‌های آغازین، عملا راه بر این مهمان نامیمون میزبان‌کش گشود. به واقع، در قلعه سنگباران تحریم‌های قاهرانه و جابرانه، تورم افسارگسیخته، بیکاری روبه‌تزاید نیروی کار، مهجوری قابل‌ترحم بخش خصوصی، دومینوی پرده‌برداری از سلاطین رشدیافته در تاریکخانه‌های ساحت اقتصاد و سیاست کشور، هم‌آوایی گرگ‌ها و کفتارها و زوزه‌های پایان‌ناپذیر آنها پیرامون مام میهن و...، کرونا همان سنگ بزرگی بود که بر پای لنگ فرود آمد. 

 قصه صبوری کریمانه و تاب‌آوری متهورانه هم‌تباران ما در اقصای عالم شهره خاص و عام است؛ ولی آیا به‌راستی متولیان و مجریان گرانمایه در گذار از این راه پررهزن هم‌داستان مردمان سرزمین خود بوده‌اند؟

 آیا آنها از رنجی که بر این مردمان نجیب می‌رود، به دور از شعارگرایی به‌خوبی آگاهند و یا با کمال حیرت حتی از قیمت اجناس ضروری و اقلام معیشتی شهروندان کمترین اطلاعی ندارند؟

در گیرودار تصمیمات کلان مدیریتی در مواجهه با آفت عافیت‌سوز و عالمگیر کرونا، اصرار شگرف دولت کریمه جناب آقای روحانی به بازگشایی مدارس و الزام به حضور معلمان گرامی و نوباوگان وطن در مدارس موجی از اعجاب و حیرت را برانگیخته است!

 از یک سو رییس‌جمهور محترم به خلاف عرف معمول و رسم مرسوم حتی برای معرفی و دفاع از وزیر پیشنهادی خود پای به بهارستان نمی‌گذارد؛ آن‌هم با این ادله مستحکم که مبادا جنابشان خدایی‌ناکرده در لحظات کوتاهی که تحت‌الحفظ پروتکل‌های حداکثری و فوجی خدم و حشم در خانه ملت تشریف دارند، چشم زخمی از کووید-۱۹ بر جان شریفشان عارض نگردد!

 اقدامی که البته چنان که دانید و دانیم، مجلسیان را بیش از پیش به خشم و خروش آورد و وزیر بینوا هرگز پای به حجله بخت صمت نگذارد...

 و حال، سوال اینجاست که جناب رییس‌جمهور چگونه می‌شود که قریب به پانزده میلیون محصل و معلم را با تحکم کریمانه خویش به این میدان مین نامرئی گسیل می‌دارید و الزام به التزام به نظم پادگانی هم می‌فرمایید؟

 جناب آقای روحانی، محتمل است که جنابتان بهتر از هرکسی می‌دانید که بازگشایی مدارس در پاییز نگران‌کننده پیش‌رو به‌زعم قاطبه متخصصین امر و حتی زعمای بهداشت و درمان کشور لبیک گفتن به خزانی بلاخیز و خطیر است.

کادر درمان کشور اعم از پزشکان و پرستاران شریف و کاردان ولی خسته و مجروح از زخم‌های ناسور کرونا تاب بار گران جدید را نخواهند داشت. کودکان و نوجوانان ایران اسلامی فقط اعداد و ارقام نیستند؛ مهمترین سرمایه این سامان کهن هستند.

بدون شک باید بیرق آموزش برافراشته بماند؛ ولی این سوال بی‌جواب مطرح است که ساختار عظیم آموزش و پرورش کشور از آزمون و خطای آموزش مجازی و رسانه‌های مختلف مدرن به چه دستاوردهایی رسیده و چقدر آنها را سامان بخشیده که اکنون به قصه بازگشایی مدارس با نظم پادگانی آن هم در دولت کریمه رییس‌جمهور حقوقدان رجوع کرده است؟

 و در عجبم که چگونه دردانه‌های جمهوری که شما رییس آن هستید؛ باید کرور کرور عازم مدارس شوند و شما حتی زنگ آغاز سال تحصیلی را هم مجازی می‌نوازید؟

این، حق طبیعی و بدیهی مردمان است که بپرسند درحالیکه ما با نای نای جانمان هزینه‌های گرانبار تقابل با خیل دشمنان خرد و کلان را می‌پردازیم؛ آیا متولیان عالیه در دولت کریمه هم در این نبرد آخرالزمانی هم‌داستان و هم‌درد ما هستند و یا فرزندان بسیاری از آنان در بلاد کفر بیتوته کرده‌اند و اصولا بازگشایی مدارس و قصه‌هایی از این قسم، در حوزه دل‌نگرانی‌های آنان نیست؟

بعنوان کسی که در هر دو دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در معرفی شیخ دیپلمات کوشیده و بسیاری را به عصا و ید بیضای تدبیرهای روحانی امید داده؛ به‌صراحت باید خطاب به او بگویم که مدت مدیدی است دیگر شما را و ساحت گفتمانی شما را نمی‌شناسم و مدت‌هاست که دیگر پازل افاضات و تصمیمات شما، بیشتر و بیشتر حیران و البته نگرانم می‌کند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها