سرویس: اجتماعی کد خبر: 399801 ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با مرصاد:

نرخ خرید تضمینی پایین و هزینه های بالای بذر و کود کشاورزان را از کشت گندم پشیمان می کند/ پیشنهاد کمیسیون کشاورزی مجلس برای حل مشکل

مرصاد نیوز: عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: به دلیل نرخ خرید تضمینی پایین و هزینه های بسیار بالا مربوط به بذر و کود، بسیاری از کشاورزان از کشت گندم پشیمان می شوند.

نرخ خرید تضمینی پایین و هزینه های بالای بذر و کود کشاورزان را از کشت گندم پشیمان می کند/ پیشنهاد کمیسیون کشاورزی مجلس برای حل مشکل

محمد رشیدی در گفتگو با خبرنگار  شبکه اطلاع رسانی مرصاد در خصوص افزایش قیمت کود شیمیایی کشاورزی اظهار داشت: متاسفانه ارز ترجیحی را از کودهای فسفاته و سولفاته برداشته‌اند؛ این کودها همان کودهای پاییزی هستند که در ابتدا به همراه بذر به زمین داده می‌شوند که همین حذف ارز ترجیحی سبب افزایش قیمت کود شده است.

وی قیمت هر کیسه کود را با تفاوت‌هایی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان اعلام و عنوان کرد: مردم توان خرید کود با این قیمت‌ها را ندارند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از سوی دیگر بر اساس اخبار حاصله قیمت خرید تضمینی مدنظر دولت سه هزار و ۲۰۰ تومان است که در این صورت دو اتفاق رخ خواهد داد؛ به دلیل نرخ خرید تضمینی پایین و هزینه های بسیار بالای مربوط به بذر و کود، بسیاری از کشاورزان از کشت گندم پشیمان می شوند و در این صورت در سال آینده با کمبود جدی گندم مواجه خواهیم بود یا اینکه گندم کشت می کنند اما از کود استفاده نخواهند کرد زیرا توان خرید کود به قیمت ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به ازای هر کیسه را ندارند.

رشیدی خاطرنشان کرد: در صورت عدم استفاده از کود با افت ۳۰ درصدی عملکرد گندم مواجه خواهیم شد و مجبور می شویم گندم را به ازای کیلویی ۶ تا ۷ هزار تومان از روسیه و قزاقستان وارد کنیم.

وی افزود: بر همین مبنا پیشنهاداتی از سوی کمیسیون کشاورزی به دولت ارائه شده مبنی بر اینکه در وهله نخست ارز ترجیحی را حذف نکنند؛ همچنین طرحی را بنده نوشته‌ام که قیمت خرید تضمینی در داخل شورایی متشکل از رئیس کمیسیون کشاورزی، رئیس برنامه و بودجه، دو نفر از اعضای کمیسیون کشاورزی، یک کشاورز خبره و رئیس تشکل های صنفی کشاورزی تصمیم‌گیری شود تا کشاورز متضرر نشود.

وی خاطرنشان کرد: اگر قیمت خرید تضمینی افزایش یابد کشاورزان متوجه خواهند شد با وجود داشتن هزینه‌، دستاوردهایی خواهند داشت و سود می کنند در غیر این صورت یا زمین‌ها را اجاره می دهند یا به کشت های دیگر اختصاص خواهند داد و یا از کود بهره نمی برند که در هر صورت با افت عملکرد مواجه خواهیم شد.

رشیدی عنوان کرد: پیشنهاد ما این است در وهله نخست ارز ترجیحی را از کودها بر ندارند و در صورتی که حذف می کنند قیمت خرید تضمینی را افزایش دهند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها