سرویس: دین و اندیشه کد خبر: 400320 ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱

هزینه های یک سیاست غلط چند ساله؛

تیغ دلارهای سربه فلک کشیده بر گلوی بازار چادر مشکی/ وقتی عدم خودکفایی مشکل ساز می شود

مرصاد نیوز: عدم سیاست گذاری مناسب برای خودکفایی در حوزه تولید پارچه چادر مشکی موجب شده است با افزایش نرخ دلار، قیمت چادر هم بالا برود.

تیغ دلارهای سربه فلک کشیده بر گلوی بازار چادر مشکی/ وقتی عدم خودکفایی مشکل ساز می شود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، حجاب جزء جدایی ناپذیر فرهنگ ایرانی است و جدای از جایگاه مذهبی و تاکیداتی که در شرع مقدس به آن شده است یک جایگاه فرهنگی نیز دارد. بر اساس اسناد و مدارک موجود این فرهنگ حتی قبل از ورود اسلام به ایران نیز در میان زنان ایرانی رواج داشته است. در بسیاری از سنگ نگاره های به جا مانده از قبل از اسلام، زنان ایرانی دارای حجاب بوده اند که نشان دهنده جایگاه ویژه آن در تمان دوران هاست.

هر چند که حجاب تنها در چادر خلاصه نمی شود و بسیاری از بانوانی که بدون چادر هم هستند، محجبه محسوب می شوند اما نماد حجاب در ایران چادر است؛ در این میان در شرایطی که روز به روز بر تهاجم فرهنگی افزوده می شود، گرانی پارچه چادر مشکی یک نگرانی در میان بسیاری از خانواده های متدین ایجاد کرده است.

در این روزها به دنبال افزایش نرخ دلار شاهد رشد چشمگیر قیمت پارچه چادر مشکی هستیم. 

وقتی چادر گران می شود، نگرانی ما هم زیاد می شود

یک بانوی کرمانشاهی در همین خصوص به مرصاد گفت: متاسفانه خودتان بهتر می بینید که پارچه چادر چقدر گران شده است و این نگران کننده است. هر وقت چادر گران می شود نگرانی ما هم زیاد می شود زیرا می دانیم که خیلی ها توان خرید این محصول را ندارند.

وی افزود: در کشور ما که اسلامی است بایستی بیشتر از این ها به فرهنگ حجاب توجه شود و اولین مرحله توجه این است که وضعیت طوری بشود که هر کسی بخواهد چادر بخرد بتواند این کار را انجام بدهد و هزینه ها دغدغه ای برای او ایجاد نکند.

بر اساس این گزارش، برای اطلاع دقیق از قیمت ها به سراغ رئیس اتحادیه پارچه فروشان کرمانشاه رفتیم.

 افزایش ۳۰ درصدی قیمت پارچه های چادر مشکی

منصور علی یزدانی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: قیمت پارچه چادر مشکی نیز مانند اجناس دیگر افزایش یافته است.

رییس اتحادیه پارچه فروشان کرمانشاه افزود: در حال حاضر کمترین قیمت یک قواره چادر مشکی ۳۰۰ هزار و بیشترین نرخ یک میلیون تومان است که بستگی به جنس پارچه دارد.

یزدانی تصریح کرد: به دنبال افزایش قیمت دلار شاهد افزایش ۳۰ درصدی قیمت پارچه های چادر مشکی هستیم.

وی عنوان کرد: متاسفانه نوسانات دلار بر روی بازار تاثیر منفی می‌گذارد که باید توسط مسئولین از نوسانات لجام‌گسیخته آن جلوگیری شود زیرا فروش را تحت تأثیر قرار داده است و مردم توانایی خرید یک قواره چادر به نرخ ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان را ندارند.

یزدانی گفت: باید از طریق شرکت‌های تعاونی یا اعطای سهمیه به اتحادیه ها حواله پارچه چادر مشکی را در اختیار افراد نیازمند قرار دهند.

۹۰ درصد پارچه‌های چادر‌مشکی وارداتی است

حسین بیات نیز در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: ۹۰ درصد پارچه‌های چادر‌مشکی وارداتی است.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف کرمانشاه افزود: به دنبال افزایش نرخ دلار قیمت پارچه های مشکی نیز افزایش یافته است.

بیات تصریح کرد: در بازار گرانفروشی نداریم اما گرانی به دلیل عدم توانایی در کنترل تورم و نرخ دلار وجود دارد.

وی عنوان کرد: قیمت پارچه بین ۲۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است که با توجه به وارداتی بودن آن از کشورهای اندونزی، کره‌، تایوان و ژاپن متفاوت است.

بیات خاطرنشان کرد: متاسفانه به پارچه چادر مشکی ارز نیمایی اختصاص داده نمی‌شود و در زمره اجناس با اولویت‌ نیز قرار نمی‌گیرد.

وابستگی در حوزه پارچه چادر

بهزاد رحیمی نیز پیش از این به خبرنگار مرصاد گفته بود: معتقدم برخی اقلام فرهنگی باید جداگانه در نظر گرفته شوند و برای مقوله حجاب بسته فرهنگی خاصی تدوین شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن افزود: در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شوای اسلامی لزوم تخصیص ارز ترجیحی با نرخ 4 هزار و 200 تومان را برای اقلام فرهنگی، داروها و کالاهای اساسی مطرح خواهیم کرد.

برای حجاب باید بسته فرهنگی خاصی تدوین شود/ وابستگی در حوزه پارچه چادر

رحیمی گفت: در این محصولات موضوع قاچاق مطرح نیست اما به دلیل تصمیم گیری های غلط شاهد افزایش قیمت آنها هستیم.

وی بیان داشت: متاسفانه بخش اعظمی از پارچه های چادر مشکی وارداتی است درحالی که ایران از جمله عمده ترین مصرف کنندگان است.

رحیمی گفت: با وجود اینکه تولید پارچه چادر مشکی یک نیاز داخلی است اما تاکنون نتوانسته ایم آن را به طور کامل در کشور تولید کنیم و در این حوزه وابستگی داریم.

به گزارش مرصاد، با این تفاصیل به نظر می رسد دولتمردان بایستی ضمن بررسی بازار برای جلوگیری از گران فروشی های احتمالی، به فکر زمینه سازی برای جلوگیری از وابستگی در حوزه پارچه چادر مشکی باشند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها