سرویس: اجتماعی کد خبر: 400542 ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳

حکایت تکراری دست پخت سوءمدیریت در دولت روحانی؛

ظلمی که به مرغداران می شود/ وقتی تولید ضرر دارد

مرصاد نیوز:به دنبال نابسامانی های بازار دلار و از همه مهمتر سوء مدیریت دولت، نهاده های دام و طیور قیمت های لحظه ای دارند.

ظلمی که به مرغداران می شود/ وقتی تولید ضرر دارد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، به دنبال نابسامانی های بازار دلار و از همه مهمتر سوء مدیریت دولت، نهاده های دام و طیور نیز قیمت های لحظه ای دارند بگونه‌ای که طی هفته اخیر چندین بار شاهد تغییر قیمت آنها بودیم.

وارداتی بودن بخش اعظمی از این نهاده ها از سویی و سوء استفاده عده‌ای فرصت طلب و سودجو از سوی دیگر سبب تشدید مشکلات مرغداران و دامداران شده است به نحوی که در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت نهاده های دام و طیور، دیگر تولید مرغ به صرفه نیست و مرغداران متضرر شده‌اند.

شرایط فعلی اقتصادی ارمغان تدبیر روحانی است باید دید در ماه های پایانی این دولت چه دستاورد دیگری در انتظار مردم خواهد بود؟

۳۰ درصد مرغداری ها در استان کرمانشاه به دنبال نوسانات قیمت تعطیل شده اند

محمود نجفی در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: مرغداران مشکلات زیادی از جمله کمبود نهاده هایی نظیر سویا و ذرت دارند به گونه ای که طی یک هفته گذشته دو بار قیمت این نهاده ها تغییر یافته است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران کرمانشاه افزود: قیمت سویا از ۲ هزار و ۷۵۰ تومان به ۲ هزار و ۹۵۰ و بار دیگر به ۳۰۱۵ تومان تغییر یافت و قیمت ذرت از یک هزار و ۵۰۰ تومان به یک هزار و 600 و سپس به یک هزار و ۷۵۰ و در حال حاضر به یک هزار و 815 تومان تغییر کرده است.

نجفی گفت: اگر با همین نرخ ها نیز نهاده های مورد نیاز مرغداران در اختیار آنها قرار بگیرد آنها راضی خواهند بود با این حال باز هم کمبود نهاده ها وجود دارد.

وی عنوان کرد: ۲۰۳ تن سویا به استان کرمانشاه وارد شده است که به هر مرغدار یک تا دو تن سویا داده شد در حالی که مصرف خوراک دام های آنها بین چهار تا پنج تن است.

نجفی گفت: ۳۰ تا ۴۰ درصد نهاده های مورد نیاز مرغداران در اختیار آنها قرار می‌گیرد و مابقی را از بازار آزاد و با قیمت‌های گزاف تهیه می کنند به گونه‌ای که قیمت سویا در بازار آزاد حدود ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم و ذرت بین ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان است.

وی با بیان اینکه قیمت کرایه‌ها نیز دوبرابر شده، تصریح کرد: با وجود پیگیری های انجام شده از طریق سازمان جهاد کشاورزی، حمل و نقل، تنظیم بازار و امور دام مشکلات مرغداران حل نشده است.

نجفی خاطرنشان کرد: قیمت انواع واکسن برای جوجه های یک روزه که حدود ۶ تا ۷ نوبت باید تزریق شود ۱۰ برابر شده است که البته به دامپزشکی نیز نامه ارسال کرده ایم اما موثر واقع نشده است.

وی افزود: طی چهار ماه اخیر ۳۰ درصد مرغداری ها در استان کرمانشاه به دنبال نوسانات قیمت تعطیل شده اند و اگر همین رویه ادامه یابد تا زمستان این آمار به ۵۰ درصد خواهد رسید.

نجفی گفت: در بازرسی های انجام شده سازمان صمت، مرغداران را بین 30 تا ۸۰۰ میلیون تومان جریمه کرده که چرا مرغ را به قیمت بالاتر از ۱۰ هزار تومان فروخته اند در حالی که در آن زمان هر کیلوگرم مرغ برای مرغداران بین ۱۲ تا ۱۳ تومان تمام می‌شد.

وی افزود: اگرچه مسئولان هم برای رفع مشکلات مرغداران در تلاش هستند اما مشکل نوسانات بازار است همچنین شرکتهایی که نهاده ها را وارد می کنند اگرچه با ارزهای دولتی نسبت به این کار اقدام می کنند اما نهاده ها را به قدر نیاز در اختیار مرغداران قرار نمی‌دهند و به جای ده روز آن را سه ماه تحویل می دهند.

تهدید امنیت غذایی با افزایش قیمت نهاده های دام و طیور

محمد رشیدی نیز در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: نظر کمیسیون کشاورزی مجلس این است که اگر دولت بخواهد ارز ترجیحی را از خوراک دام و طیور بردارد باید با شیب پلکانی نسبت به آن اقدام کند و به ۶ دهک از مصرف کنندگان یارانه معیشتی ویژه پروتئین اختصاص دهد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: با برداشته شدن ارز ترجیحی از خوراک دام و طیور، مرغداران و دامداران به دلیل گرانی و تورم با مشکل مواجه خواهند شدو باید با ارز آزاد آن را وارد کنند.

رشیدی گفت: یارانه معیشتی که باید به ۶ دهک اختصاص داده شود جدای از یارانه معیشتی در نظر گرفته شده توسط مجلس است که برای ۲۰ میلیون نفر ۱۲۰ هزار تومان و برای ۴۰ میلیون نفر نیز کمتر از این میزان در نظر گرفته شده است.

وی عنوان کرد: یارانه معیشتی پروتئینی باید ماهانه به مردم داده شود.

رشیدی خاطر نشان کرد: در حال حاضر دامداران و مرغداران به دلیل گرانی خوراک دام و طیور متضرر شده اند و با مشکلات زیادی مواجه هستند زیرا در بازار، خوراک دام و طیور وجود ندارد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در حال حاضر این افراد باید ۵۰ درصد از خوراک دام و طیور را از بازار آزاد تهیه کنند که آن هم در بازار موجود نیست و اگر هم وجود داشته باشد باید با نرخ‌های گران تامین شوند.

رشیدی تصریح کرد: همچنین برخی از  مرغداران مجبور خواهند شد خوراکهایی را به مرغ بدهند که ممکن است امنیت غذایی را مختل کند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها