سرویس: تازه های سایت کد خبر: 401858 14:24 - 1399/08/19

یادداشت: یعقوب محمودیان

چرایی شرطی شدن اقتصاد کشوربه انتخابات آمریکا

مرصاد نیوز: شرطی شدن اقتصاد کشور به اموری مانند انتخابات آمریکا نشان از بیماری سیستم اقتصادی و ناکارآمدی آن دارد

چرایی شرطی شدن اقتصاد کشوربه انتخابات آمریکا

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، شرطی شدن اقتصاد کشور به اموری مانند انتخابات آمریکا نشان از بیماری سیستم اقتصادی و ناکارآمدی آن دارد که برخی از مهمترین عوامل بوجود آورنده آن بشرح زیر است؛

۱. عدم توجه به تولید و توان داخلی و توجه یکطرفه به قدرتهای اقتصادی

۲. عدم توجه به مزیتهای منطقه ای و بازار کشورهای همسایه و ذوق زدگی در برابر امتیازات ناچیز غربیها

۳. عدم برقراری پیمانهای دوجانبه پولی با همسایگان و قدرتهای نوظهور اقتصادی مانند چین و روسیه و برزیل و وابستگی به دلار در روابط تجاری خارجی

۴. تزریق افسار گسیخته نقدینگی در اقتصاد و بی توجهی به سمت تولید

۵. وجود موانع متعدد و سیستم بروکرارسی گسترده بر سر راه تولید که چابکی اقتصاد در سمت تولید و روابط تجاری را از بین برده است.

۶. وجود فساد و رانت گسترده که منجر به از بین رفتن منابع و رواج دلال بازی شده است.

 

همه این موارد و برخی موارد دیگر باعث شده که اقتصاد ایران در دو معضل سیل نقدینگی سرگردان و وابستگی به دلار گرفتار شود که حاصل آن تاثیر پذیری شدید از اتفاقات خارج از اقتصاد و اثرات روانی بسیار موثر در اقتصاد می باشد. وقتی که سیستم بانکی ناکارآمد با خلق پول گسترده سیلی از نقدینگی را ایجاد می کند این نقدینگی سر از هر بازاری در بیاورد حاصل آن بهم ریختی تعادل و ناکارآمدی اقتصادی است یک روز در بورس و روز دیگر در بازار طلا و ارز و خودرو.

نتیجه این نوسانات و هیجانات پولی وجود تورم مستمر و فقیر شدن تدریجی دهکهایی ابتدایی جامعه می باشد در واقع دولت در قالب مالیات تورمی در حال انتقال قدرت خرید اقشار ضعیف به سمت اقشار غنی جامعه می باشد. این افسار گسیختگی نقدینگی و نوسانات شدید در هر بازار، قربانیهای خود را گرفته و عده ای را که اکثر افراد دنباله رو از اقشار متوسط جامعه هستند را به خاک سیاه می نشاند افرادی که سرمایه یک عمر خود را نابود شده میبینند و در گیر معضلات اجتماعی متعددی مانند طلاق و ناکارآمدی شغلی می کند این وسط افرادی که دارای رانت اقتصادی بوده هر بار سر از بازار دیگری درآورده و بصورت تصاعدی ثروتمند تر میشوند بدون اینکه هیچ بازدهی برای اقتصاد داشته باشند. این سیستم اقتصادی دلال پرور منجر به ضعف اقتصاد در بخش تولید و از بین بردن مقاومت اقتصادی می شود.

در این سیستم اکثر افراد جامعه درگیر خبرهای موثر بر اقتصاد بوده و تاثیر پذیری اقتصاد از وقایع خارجی و اثرات روانی را شدت بخشیده و منجر به تغییرات ناگهانی در بخشهای مختلف اقتصادی می شود. یکی از دلایل وجود تعداد مرگ میر بالای کرونا در ایران وجود همین درگیریهای ذهنی بالا و پایین آمدن سیستم ایمنی بدن می باشد.

و اما حرف آخر اینکه با آمدن بایدن و اثر روانی بر بازار دلار در کوتاه مدت شاهد کاهش دلار تا حدود ۲۰ هزار خواهیم بود اما بدلیل جبران خلق پول ایجاد شده توسط دولت و عدم کاهش درآمدهای دولت، خود دولت اجازه کاهش بیشتر به دلار نداده و احتمالا دلار بین ۲۲ تا ۲۵ آرام بگیرد تا منتظر شوک بعدی در انتخابات ریاست جمهوری باشد.

منتظر این جملات توسط دولتمردان فعلی باشید که ما دلار را کنترل کردیم و آرامش را به اقتصاد برگرداندیم و با آمدن افرادی چون قالیباف باید منتظر تنش های جدید و دلار ۱۰۰ هزار تومنی باشید.

افرادی که نمیدانند این اتفاقات نتیجه به گروگان گرفتن اقتصاد مردم در جهت منافع سیاسی خود هستند و براحتی با تکیه بر نیروهای کارآمد جوان و پاکدست و تقویت اقتصاد داخلی و کنترل نقدینگی و توجه به توانمندیهای منطقه ای و کاهش وابستگی به دلار دیگر نیازی به دست درازی برای توافق به سمت غربیها برای نجات اقتصاد نخواهیم داشت.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها