سرویس: بازارواقتصاد کد خبر: 402006 15:05 - 1399/08/22

یادداشت؛ زینب خالوندی

کرونا و وضعیت اقتصادی استان کرمانشاه

مرصاد نیوز: با گذشت زمان تأثیرات اقتصادی انتشار ویروس کرونا بیشتر نمایان خواهد شد. این تأثیرات اقتصادی از جنبه اشتغال, تولید و درآمد در استان نیاز به بررسی و بیان راه حل هایی به منظور کاهش آسیب های احتمالی دارند.

کرونا و وضعیت اقتصادی استان کرمانشاه

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، زینب خالوندی کارشناس مسائل اقتصادی در یادداشتی که در اختیار مجموعه خبری مرصاد قرار داده، نوشت:

وضعیت اقتصادی ایران همواره دستخوش ناملایمات روابط خارجی و سیاست های نادرست داخلی بوده است و حال انتشار ویروس کرونا موجب شده تا بودجه دولت,  تولید داخلی,  صادرات,  ارز آوری و زنجیره تأمین با مشکلات اساسی مواجه شوند  که در این بین تعطیلی برخی بنگاه ها و یا کاهش درآمد بسیاری از مشاغل نیز به این وضع دامن زده است.

کرونا بر بسیاری از جنبه های زندگی فردی و اجتماعی تأثیر گذار بوده است,  از این بین تأثیرات اقتصادی آن چه در جنبه ملی و چه محلی بسیار حائز اهمیت است و جنبه اقتصادی ویروس کرونا میتواند بر جنبه های سلامت و اجتماعی نیز تأثیرگذار باشد.

کرمانشاه بعنوان یکی از کلانشهرهای کشور در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارد بطوریکه طبق آخرین آمار کرونا تا 20 آبان 1399 حکایت از 1220 نفر مبتلای قطعی به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند و متأسفانه این آمار در حال افزایش است.

اخیرا نیز سیاست تعطیلی مشاغل غیر مهم بعد از ساعت 18 موجب شده تا وضعیت معیشت ساکنین کرمانشاه دستخوش تغییراتی شود.

متأسفانه در کرمانشاه آمار مشاغل کاذب مانند دست فروش ها,  بسیار قابل توجه است که البته جزو اقشار ضعیف جامعه محسوب میشوند که اتفاقا فعالیت اصلی آنها از ساعت 16 تا 21 است و تعطیلی این مشاغل از زمان خاصی به شدت به اقتصاد خانواده آنها ضربه خواهد زد.  با کاهش درآمد این افراد, قدرت خریدشان کاهش یافته و مصارف ضروری مانند خوراک,  پوشاک و حمل و نقل را کاهش خواهند داد و از این طریق بر  زنجیره تقاضا و درآمد سایر مشاغل تأثیر گذار خواهند بود.

با گذشت زمان تأثیرات اقتصادی انتشار ویروس کرونا بیشتر نمایان خواهد شد. این تأثیرات اقتصادی از جنبه اشتغال,  تولید و درآمد در استان نیاز به بررسی  و بیان راه حل هایی به منظور کاهش آسیب های احتمالی دارند.

هر چند تأثیر این بحران بر تمامی اقشار یکسان نیست و در برخی مشاغل مانند فعالیت های شیمیایی این تهدید تبدیل به فرصت شده است و مشاغل فعال در این زمینه با افزایش تقاضا مواجه شده حتی مشاغل خانگی مرتبط با این قبیل فعالیت ها نیز رونق گرفته و باعث افزایش اشتغال غیررسمی و نیز افزایش تولید, سود و درآمد شدند اما آمارها حاکی از وضعیت ناخوشایند درآمدی,  معیشت و افزایش نرخ بیکاری در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته دارد.  بطوریکه نرخ بیکاری در تابستان سال گذشته 14.2 درصد و در تابستان امسال با رشد یک درصدی به 15.2 درصد رسیده در حالی که طبق سند جامع اشتغال استان می بایست کاهش می یافت.

بیشترین تأثیر کرونا بر بخش خدمات مانند گردشگری,  رستوران داری, هتل داری و... و اشتغال در این بخش است.  از آنجاییکه بخش خدمات در استان از تجارت الکترونیک بهره مندی مناسبی ندارد بنابراین مشکل اشتغال در کرمانشاه با خطر جدی تری مواجه است.

مشاغلی که از هر طریقی با تجارت الکترونیک آشنایی داشته و توانسته اند از بحران کرونا,  وضعیت اشتغالزایی را بهبود دهند,  میتوانند برای سایر مشاغل نیز مشوق بوده و مفید باشند.  

به نظر میرسد باید فرهنگ کسب و کار اینترنتی,  خرید و فروش اینترنتی و نیز مشاغل الکترونیکی در استان تقویت شوند زیرا کرونا بصورت بلند مدت بر اقتصاد و آداب و رفتارهای اجتماعی افراد تأثیرگذار خواهد بود بنابراین سرمایه گذاری در جهت مشاغل الکترونیک می بایست در دستور کار سیاست گذاران قرار گیرد.

در نهایت این بحران نیاز به افزایش تاب آوری مشاغل دارد و برای هر بخش اقتصادی می بایست نسخه جداگانه ای پیچید که این امر مستلزم داشتن آمارها و اطلاعات کافی از شرایط موجود است.

طبیعت هر بحران اقتصادی از هر نوعی,  که اینبار از نوع سلامت نمود پیدا کرده است,  مستلزم تغییر در مدلهای کسب و کار مشاغل است.  همانطور که پیداست در این بحران بسیاری از مشاغل مانند آموزش های مجازی,  تاکسی های اینترنتی و سایت های خرید اینترنتی رونق گرفتند. بنابراین می بایست زیرساخت ها و تمهیدات لازم در جهت بهبود این کسب و کارها ایجاد شود.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها