سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 402339 18:55 - 1399/09/01

رفع اشتباه رایج در بیماری کرونا

مرصاد نیوز: کیوان سامیان گفت: از دو نفر که به فاصلهٔ یک تا چند روز به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند، این تصور که کسی که زودتر علائمش بروز کرده زودتر مبتلا شده است و ناقل بیماری به شخص دیگر بوده است درست نیست.

رفع اشتباه رایج در بیماری کرونا

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد  مسئول شبکه بهداشت شهرستان پاوه در گفتگویی با خبرنگار هزارماسوله اظهار داشت: در پیدا کردن این‌که در یک خانواده یا در یک اداره چه کسی زودتر به کووید-۱۹ مبتلا شده و احتمالاً ناقل بیماری به دیگران بوده، این اشتباه رخ داده است که تصور می شود کسی که زودتر علائمش بروز کرده لزوماً زودتر مبتلا شده است.

کیوان سامیان افزود: از دو نفر که به فاصلهٔ یک تا چند روز به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند، این تصور که کسی که زودتر علائمش بروز کرده زودتر مبتلا شده است و ناقل بیماری به شخص دیگر بوده است درست نیست.

وی گفت: دورهٔ نهفتگی کووید-۱۹ بین دو تا چهارده روز (و در موارد نادری بیش از ۱۴ روز) است و در اشخاص مختلف بنا بر لود(دوز)اولیۀ ویروس، تعداد رسپتورهای (گیرنده)ویروس در سلول‌های شخص میزبان و واکنش سیستم ایمنی شخص میزبان یکسان نیست، بر این اساس ممکن است شخصی زودتر مبتلا شده باشد اما به خاطر دورهٔ نهفتگی طولانی‌تر، علائمش دیرتر بروز کند.

سامیان ادامه داد: همچنین با توجه به هزینه آزمایشpcr  تکرار تست ضروری نمی باشد و ارائه گواهی سلامت که توسط پزشکان مراکز صادر میشود کفایت می کند.

مسئول واحد بیماریهاشبکه بهداشت شهرستان پاوه اضافه کرد: مراجعین محترم می توانند جهت دریافت گواهی آزمایشpcr (سواپ داخل بینی) بعد از اتمام ۱۴ روز قرنطینه به مرکز بهداشت شهرستان واحد بیماریها(ساختمان کلنیک سابق)مراجعه نمایند.

سامیان در پایان گفت: بیماران گرامی جهت گواهی سلامت شروع بکار بعد از اتمام دوران قرنطینه به یکی از پزشکان مراکز بهداشتی درمانی محل سکونت مراجعه نمایند .

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها