سرویس: اجتماعی کد خبر: 405777 14:06 - 1399/12/05

رئیس کل دادگستری کرمانشاه مطرح کرد:

وکلا مامور به انجام وظیفه هستند نه حصول نتیجه

وکلا مامور به انجام وظیفه هستند نه حصول نتیجه

مرصاد نیوز: رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: وکیل مامور و مکلف به انجام وظیفه خود در چارچوب قوانین و مقررات است و نه حصول نتیجه؛ یک وکیل می تواند با نزدیک کردن اذهان طرفین دعوا از مشکلات عدیده آن‌ها بکاهد و فرایند دادرسی را در خارج از دادگستری مدیریت کند و به سرانجام برساند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، به نقل از دادگستری کرمانشاه ،  پرویز توسلی‌زاده، رئیس کل دادگستری استان همزمان با روز وکیل با حضور در کانون وکلا کرمانشاه ضمن تبریک این روز به جامعه وکلا و نگاه و نظر به اهمیت کار وکیل در مواجهه با حق و عدالت، بر ضرورت درک این جایگاه تاکید کرد و اظهار داشت: وکیل مامور و مکلف به انجام وظیفه خود در چارچوب قوانین و مقررات است و نه حصول نتیجه.

وی افزود: یک وکیل به عنوان معتمد موکل خود می‌تواند در فرایند یک پرونده و پذیرش آراء صادره از سوی موکل موثر باشد و این مهم می‌تواند با آموزش حقوقی به طرفین دعوا و شناختن ظرائف حقوقی از سوی موکل حاصل شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با بیان اینکه موظف به حل مشکلات مردم هستیم، تصریح کرد: در کنار مرتفع ساختن مشکلات عمده و عدیده مردم، داشتن رابطه خوب با ایشان در عمل و نه در شعار، از اصولی است که باید رعایت کنیم و ما به عنوان جامعه قضائی و شما در جامعه وکلا نیازمند آنیم و باید سرمایه اجتماعی که قوام جامعه بر آن است افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز توانستیم رابطه بسیار خوبی بین دستگاه قضائی و مردم ایجاد کنیم و این مهم زمانی میسر می‌شود که ما خود را از مردم بدانیم و با گوش دادن به حرف مردم، به آن‌ها کمک کنیم و به نوعی در رابطه خود با  مردم ایجاد اعتماد کنیم.

توسلی‌زاده در بخش دیگری از سخنان با بیان توصیه‌هایی به وکلا، اظهار داشت: امانتداری از اصولی است که یک وکیل باید به آن پایبند باشد و این اخلاق حسنه باید در جهات مختلف اعم از دستگاه قضائی، طرفین دعوا و موکل رعایت شود.

«سازش» کم هزینه‌ترین و کوتاه‌ترین راه ممکن در فرایند قضائی است

عالی‌ترین مقام قضائی در استان کرمانشاه دادن آموزش‌های حقوقی لازم به مردم توسط وکلا را از دیگر انتظارات برشمرد و گفت: وکیل در جریان فرایند دادرسی باید با دادن آموزش‌های حقوقی لازم به موکل خویش او را برای پذیرش آراء صادره آماده و اقناع کند چرا که این موضوع با اهمیت، می‌تواند از اختلافات بعدی و طرح دعوی به طرق دیگر جلوگیری کند.

کمک به فرایند سازش توسط وکلا از دیگر موکدات توسلی‌زاده بود و ادامه داد: سازش کم هزینه‌ترین و در عین حال کوتاه‌ترین راه ممکن در فرایند قضائی است؛ یک وکیل می تواند با نزدیک کردن اذهان طرفین دعوا از مشکلات عدیده آن‌ها بکاهد و فرایند دادرسی را در خارج از دادگستری مدیریت کند و به سرانجام برساند.

وی ادامه داد: همواره توصیه و تاکید ما به همکاران خود در دادگستری این بوده است که موضوع سازش را در تمامی پرونده‌ها پیگیری کنند و حتی جایی که می‌خواهند منع تعقیب صادر کنند ابتدا مصالحه ایجاد کنند چرا که معتقدیم با این شیوه راه بر اختلافات بعدی بسته می‌شود.

توسلی‌زاده بار دیگر با تاکید بر دادن اطلاعات حقوقی دقیق از سوی وکیل به موکل توصیه کرد، این مهم می تواند پذیرش آراء صادره را از سوی موکل میسر کند و به نوعی به اقناع موکل کمک کند، با این شیوه نوعی آسودگی خاطر فراهم می‌شود و از سوی دیگر اداره جامعه را آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه در پایان بر انعقاد تفاهم‌نامه میان دادگستری و کانون وکلا با موضوعات مهمی از جمله کمک به حل مشکلات مردم، سازشی کردن دعاوی و نیز افزایش سرمایه اجتماعی و مواردی از این دست تاکید و توصیه کرد.

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها