سرویس: اجتماعی کد خبر: 407128 10:00 - 1400/01/10

در گفتگو با مرصاد مطرح شد؛

خسارات کشت برنج در استان کرمانشاه

خسارات کشت برنج در استان کرمانشاه

مرصاد نیوز: معاون حفاظت، بهره‌برداری و امور مشترکین آب منطقه ای استان کرمانشاه طی گفتگویی خسارات کشت برنج در استان کرمانشاه را تشریح کرد.

علی مرادی در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: کشور ایران از نظر موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد بنابراین کشت ها باید متناسب با اقلیم انجام شود و در این راستا کشت برنج جزو کشت های آب بر است.

معاون حفاظت، بهره‌برداری و امور مشترکین آب منطقه ای استان کرمانشاه افزود: برای کشت برنج در فصول خشک‌ سال آب به جای اینکه جذب گیاه شود مقابل آفتاب تبخیر خواهد شد.

 مرادی تصریح کرد: بر اساس برآورد انجام شده توسط سازمان جهاد کشاورزی به عنوان متولی اعلام شده از مرحله کاشت تا برداشت هر هکتار برنج بین 22هزار تا ۲۴ هزار متر مکعب آب مصرف می‌شود که در مقایسه با کشت هایی مثل گندم، جو و کشت های بومی بین ۳ تا ۴ برابر آب بیشتری مصرف می شود.

وی عنوان کرد: طی سال‌های گذشته در استان کرمانشاه به صورت سنتی و عرفی یک هزار تا یک هزار و ۵۰۰ هکتار برنج در شهرستان های صحنه و گیلانغرب کشت می شد که با توجه به صرفه اقتصادی این محصول و آمار بیکاری در روستاها سطح زیر کشت برنج افزایش یافته است.

معاون حفاظت، بهره برداری و امور مشترکین آب منطقه ای استان کرمانشاه تصریح کرد: وقوع سیلاب در سال ۹۸  یکی از عواملی بود که سبب روی آوردن کشاورزان به کشت برنج شد، در واقع بخشی از اراضی حاشیه رودخانه به ویژه در گاماسیاب و دینور دچار خسارت در کشت شدند و بنا به توصیه های عقلایی برای جبران کشت، کشت برنج انجام شد و رفته رفته کشت برنج توسعه پیدا کرد.

مرادی گفت: در حال حاضر بیش از دو هزار هکتار از اراضی کشاورزی در استان کرمانشاه به کشت برنج اختصاص یافته که توسط آب های سطحی آبیاری می‌شود.

وی افزود: با وجود اینکه حق آبه بران پایین دست حق آبه سنتی و عرفی دارند کشت های بالا دست بیشتر از کشت های پایین‌دست آب می برند و حق آبه به محصولات بومی منطقه نظیر گندم، چغندرقند و کشت های معمول منطقه اختصاص نمی‌یابد و همین سبب ایجاد تنش هایی شده است.

مرادی گفت: یکی از مشکلاتی که کشت برنج در پی داشته عدم تناسب درباره نوع این کشت است به گونه ای که کشاورزان بالادست و پایین‌دست هرکدام حق آبه را حق خود می‌دانند و این سبب بی نظمی شده است.

مرادی تصریح کرد: همچنین کشت برنج سبب بهره برداری از آب های زیرزمینی شده زیرا هنگامی که آب های سطحی برای کشت جوابگو نباشد کشاورزان به سمت آب های زیرزمینی روی می‌آورند و حفر چاه غیرمجاز به ویژه در حاشیه رودخانه ها توسعه می‌یابد که سبب وارد شدن آسیب به محیط زیست و اکوسیستم خواهد شد.

وی عنوان کرد: پیش از این با توجه به دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی مکلف به اجرای شیوه نامه محدودیت منجر به ممنوعیت برای کشت برنج شدیم که طی سه سال باید مورد اجرا قرار می‌گرفت اما وقوع سیلاب سال ۹۸ و مشکلات ایجاد شده سبب عدم اجرای صحیح آیین نامه مذکور شد و به جای کاهش سطح کشت برنج شاهد افزایش آن بودیم.

مرادی تصریح کرد: با توجه به حفر چاه‌های غیرمجاز برای کشت برنج جهت انسداد آن به مقامات قضایی اقدام لازم  انجام گرفت همچنین جلساتی با سازمان جهاد کشاورزی و شرکت برق برگزار شد که برق چاه های مجاز کشاورزانی که اقدام به کشت برنج کردند نیز قطع شود.

معاون حفاظت، بهره برداری و امور مشترکین آب منطقه ای استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: با نصب بنر و اطلاع رسانی اعلام کردیم نباید کشت برنج انجام شود زیرا سبب آسیب به آب‌های سطحی، زیرزمینی و بخش کشاورزی خواهد شد با این حال متاسفانه به دلیل بیکاری و توصیه برخی کارشناسان به کشت برنج در این باره با چالش و مشکل در استان مواجه هستیم.

مرادی گفت: توصیه می کنیم با توجه به اینکه یک میلیارد مترمکعب کسری مخزن در آب های زیرزمینی بسیاری از دشت ها وجود دارد همچنین خشک شدن رودخانه های گاماسیاب و دینور کشت برنج انجام نشود.

وی افزود: به لحاظ وضعیت رواناب و کمبود بارش اگر کشت برنج استمرار یابد سبب ایجاد تنش اجتماعی و خسارت بیشتر به سفره‌های زیرزمینی، آبخوان ها و محیط زیست خواهد شد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها