سرویس: سیاسی کد خبر: 407216 13:06 - 1400/01/12

یک کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با مرصاد:

جمهوری اسلامی ایران مردم سالارترین حکومت در جهان است

جمهوری اسلامی ایران مردم سالارترین حکومت در جهان است

مرصاد نیوز:یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: جمهوری اسلامی ایران مردم‌ سالارترین حکومت در جهان است که مردم آن در همه عرصه‌ها با رای خود در سرنوشت کشور دخیل و سهیم هستند.

حمیدرضا ترقی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، اظهار داشت: مردم بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی بنا به توصیه حضرت امام خمینی(ره ) نظام سیاسی جایگزین رژیم طاغوت را با انتخاب خود مشخص کردند و این نخستین مشارکت مردم برای تعیین سرنوشت کشورشان بود.

وی افزود: مردم بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی با وجود اینکه هیچ انقلابی در دنیا چنین روشی را به کار نبرد در تعیین نوع حکومت دخیل و سهیم شدند.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: امام راحل با این ابتکار نظام جمهوری اسلامی ایران را به رای مردم گذاشتند و مردم با انتخاب این نوع حکومت و سیاست توانستند نخستین مشارکت خود را پس از ۵۰ سال حاکمیت رژیم استبدادی طاغوت نشان‌دهند و در سرنوشت کشور دخیل شوند.

ترقی تصریح کرد: این اقدام از نظر مردمی بودن انقلاب و توجه به آرا و خواست مردم پس از نیم قرن حاکمیت استبداد و حکومت سلطنتی که بدون خواست مردم بر کشور حاکم شد بزرگ‌ترین پیروزی و موفقیت برای ملت ایران بوده زیرا مردم نشان دادند چگونه سرنوشت خود را تعیین می‌کنند.

وی افزود: در آن مقطع زمانی پیشنهاداتی از جمله جمهوری دموکراتیک اسلامی، جمهوری مطلقه و جمهوری اسلامی مطرح بود که مردم کشور در رفراندوم بر اساس تبیین دقیق امام خمینی(ره ) به این نوع حکومت که قالبش جمهوریت و محتوای آن اسلامیت است رای دادند و این گونه اراده کردند که نظام سیاسی کشور با رای مردم و محتوای اسلامی شکل پیدا کند بر همین اساس قانون اساسی و نظام سیاسی کشور شکل گرفت.

ترقی خاطرنشان کرد: نقش مردم در مشارکت سیاسی و تعیین سرنوشت کشور از آن پس پررنگ شد به گونه‌ای که تاکنون مردم در بیش از 30 انتخابات شرکت کرده و در تعیین سرنوشت خود دخیل شدند.

وی افزود: پس از آن مردم در رفراندوم قانون اساسی شرکت کردند و به قانون اساسی رای دادند سپس در انتخابات ریاست جمهوری، نمایندگان مجلس، نمایندگان خبرگان رهبری، نمایندگان خبرگان قانون اساسی و انتخابات شوراها هم نقش مردم در اداره و تعیین سرنوشت کشور بسیار پر رنگ بود.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: امروزه می‌توان گفت: جمهوری اسلامی ایران مردم‌سالار ترین حکومت در جهان  است که مردم آن در همه عرصه‌ها با رای خود در سرنوشت کشور دخیل و سهیم هستند.

ترقی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این جمهوریت مبتنی بر اسلامیت است و مردم سالاری دینی مشروط به دین و مبانی اعتقادی مردم است حرکت انقلاب اسلامی را در مسیر تحقق آرمان‌های مقدس خود یعنی تحقق دولت، جامعه و تمدن نوین اسلامی ضمانت می کند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها