سرویس: سیاسی کد خبر: 407336 10:00 - 1400/01/16

در گفتگوی مرصاد با نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح شد:

نگاهی به توافق ایران و چین/ راهبردی 25 ساله و توافقی حاکمیتی

نگاهی به توافق ایران و چین/ راهبردی 25 ساله و توافقی حاکمیتی

مرصاد نیوز: نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: در این راهبرد کشورها در طول ۲۵ سال برنامه دارند که امورات را در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و دفاعی پیش ببرند و از ظرفیت یکدیگر استفاده کنند.

شهریار حیدری در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: توافق بین ایران و چین قرارداد نیست بلکه راهبردی ۲۵ ساله و توافقی حاکمیتی با دولت چین است که منافع هر دو کشور در آن لحاظ شده و استفاده از ظرفیت‌های دو کشور مورد توجه این راهبرد است که  روابط ظرف ۲۵ سال رو به جلو حرکت کند.

 نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی افزود: این توافق اقدامی منطقی است زیرا از طرفی تحت تأثیر تحریم‌های غرب و آمریکا هستیم و از سوی دیگر باید راه برون رفت از تحریم‌ها بررسی شود که یکی از این راه‌ها توافق با کشورهای دیگر از جمله کشور قدرتمند چین است.

حیدری بیان کرد: این توافق کاملاً راهبردی برد-برد و به نفع هر دو کشور است.

وی با بیان اینکه راهبرد یا موافقتنامه با تفاهم نامه بین دو کشور متفاوت است، عنوان کرد: در این راهبرد کشورها در طول ۲۵ سال برنامه دارند که امورات را در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و دفاعی پیش ببرند و از ظرفیت یکدیگر استفاده کنند بنابراین اقدامی مطلوب و مورد موافقت مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران و کشور چین است.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این اقدام مربوط به یک جریان، دولت یا دستگاه خاص نیست و در آن هیچ امتیازی واگذار نشده بلکه تنها یک راهبرد و برنامه استراتژیک است.

حیدری تصریح کرد: این راهبرد مورد نقد کشورهای تحریم کننده از جمله آمریکا، غرب، صهیونیست و برخی کشورهای مرتجع عربی است همچنین مخالفین این راهبرد ۲۵ ساله را بر نمی تابند.

وی با تاکید بر اینکه این راهبرد به نفع  مصالح کشور است، افزود: پس از راهبرد هرگونه توافق برای بهره برداری از منابع کشور باید در چارچوب تفاهم‌نامه‌ها یا توافقنامه ها صورت گیرد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها