مرصاد نیوز 11:16 - 1399/07/23

دلسوزی کاخ سفید برای مجرمان مسیحی در ایران

مرصاد نیوز: کاخ سفید حکم ۱۰ سال زندان برای یک کشیش تبشیری و همسرش را ظالمانه قلمداد کرده است حال آنکه این دو مجرم پیش از صدور حکم دادگاه از ایران گریخته و به سوییس رفته بودند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، کاخ سفید حکم ۱۰ سال زندان برای یک کشیش تبشیری و همسرش را ظالمانه قلمداد کرده است حال آنکه این دو مجرم پیش از صدور حکم دادگاه از ایران گریخته و به سوییس رفته بودند. جریان مسیحیت صهیونیستی که با هدف مسیحی‌سازی جوامع به‌ویژه مسلمان در سال‌های اخیر فعال شده در همه این سال‌ها کوشیده است تا نوعی بدبینی را میان جوامع مسلمان ایجاد کند. این جریان صهیونیستی در سال‌های گذشته با برجسته ساختن برخی افراد، کوشیده است از طریق آن‌ها هجمه و سیاه‌نمایی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به راه بیندازد و نظام جمهوری اسلامی را مقابل مسیحیت قرار دهد.

برخلاف قانون اساسی کشور یکی از مهره‌های جریان‌سازی مذهبی جعلی در ایران فردی به نام «ویکتور بت‌تمرز» کشیش کلیسای «پنطیکاستی» (از فرقه‌های تبشیری) در تهران بود که این کلیسا به دلیل اقدامات غیرقانونی در اسفندماه ۱۳۸۸ تعطیل شد.

آزادی تا رأی نهایی دادگاه

سایت‌های ضد انقلابی که اخبار مسیحیان در ایران را پوشش می‌دهند در مطلب کوتاهی درباره ماهرخ قنبری نوشته بودند در دی ماه او را مجبور کردند تا یک روحانی مسلمان را برای تعالیم دینی ملاقات کند و به او گفته شده بود این شانسی است که به او برای تغییر دوباره مذهبش به اسلام داده شده است.

کشیش بت تمرز یکی دیگر از کسانی است که مایک پنس در توییتش از او نام برده است. کشیش ویکتور بت تمرز و همسرش شامیرام عیسوی از آشوریان ایران هستند که هر کدام به ترتیب به ۱۰ سال و پنج سال حبس از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ماشاءالله احمدزاده محکوم شدند.

دابرینا بت تمرز دختر کشیش ویکتور بت تمرز به صدای امریکا گفته است والدینش با قرار وثیقه تا زمان صدور رأی نهایی دادگاه آزاد هستند، در حالی که اجازه کار در کلیساها را ندارند. همچنین رامئیل بت تمرز برادر او نیز در دادگاه انقلاب به همین اتهام به چهار ماه حبس محکوم شده است.

یک وکیل معلوم الحال

امیرسالار داودی، وکیل این کشیش و همسرش اکنون خود به ۱۵ سال حبس محکوم شده است و در زندان اوین به سر می‌برد.

داودی متولد ۱۳۶۰ و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز است. وی مؤسس و مدیر کانال تلگرامی به نام «بدون روتوش» بود که در آن مطالب گوناگونی علیه نظام منتشر می‌شد. فحاشی‌های وی به حدی بود که در ۲۹ آبان سال ۱۳۹۷ به اتهام تبلیغ علیه نظام در دفتر وکالت خود بازداشت شد. داودی سال گذشته توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۱۱۱ ضربه شلاق و ۳۰ سال حبس محکوم شد که از این میزان مجازات حبس، ۱۵ سال آن قابل اجراست. رسانه‌های ضد انقلاب برای دستگیری داودی تا مدت‌ها علیه نظام جنجال به پا کردند.

دروغگویی برای جلب توجه

ویکتور بت تمرز، کشیش کلیسای «پنطیکاستی» متعلق به آشوریان در خیابان شهرآرا تهران بود که در تاریخ ۱۹ مارس ۲۰۰۹ (۲۹ اسفند ۸۸) تعطیل شد. پس از تعطیلی این کلیسا، کشیش بت تمرز و همسرش برخلاف قانون اساسی کشور در خانه خود کلیساهای خانگی برای عده‌ای فریب خورده تشکیل می‌دادند.

دابرینا بت تمرز دختر این کشیش به عنوان فعال حقوق مذهبی که از سال ۲۰۰۹ به کشور سوییس مهاجرت کرده و اکنون کشیش کلیسایی در نزدیکی زوریخ است درباره نحوه بازداشت پدرش به ایران وایر گفت: «در تاریخ پنجم دی ۹۳، جشنی به مناسبت میلاد مسیح در خانه پدرم برگزار شده بود که مأموران وزارت اطلاعات با دوربین‌های فیلمبرداری به خانه حمله کردند. از تمام مهمانان در همان خانه پدرم، جدا جدا در مقابل دوربین تعهد گرفتند که دیگر دور هم جمع نشوند و بعد پدرم و دو نفر دیگر از مهمانان را با خود بردند.»

دابرینا در ادامه دروغ‌هایش گفت: «این کشیش آشوری پس از بازداشت به مدت ۶۵ روز در سلول انفرادی بوده و پس از آن با قرار وثیقه از زندان آزاد شده است. او پس از بازداشت تاکنون ممنوع الکار است. پدرم ۴۰ سال خادم کلیساهای تهران و شهرستان‌ها بود، اما دیگر به دستور قاضی قادر به کار کردن نیست هر چند همه کلیساهای آشوری (جماعت ربانی) نیز بسته شده‌اند.»

درد دل با من و تو

از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴، تمام کلیساهای آشوریان و پروتستان‌ها که به زبان فارسی در کلیساها صحبت می‌کردند از این کار منع شدند و فقط مجاز به اجرای مراسم با زبان آشوری هستند.

خانم بت‌تمرز در توضیح بیشتر فعالیت‌های کلیساهای جماعت ربانی، ادعایی عجیب کرد و گفت: «در این کلیساها به زبان فارسی دعا خوانده می‌شد. مثلاً من زبان آشوری را می‌دانم، اما به خواندن و نوشتن زبان آشوری مسلط نیستم، بنابراین راحت‌تر بود که همه سرودها و دعاها و نماز خواندنمان به زبان فارسی باشد، اما حرف زدن به زبان فارسی در کلیسا نمی‌تواند جرم تلقی شود. پدر و مادرم هیچ وقت در خیابان مسیحیت را تبلیغ نکردند.»

دابرینا به شبکه کمونیستی من وتو گفت: «تا سال ۲۰۱۴ تمام کلیساهای «جماعت ربانی» تعطیل شدند. الان فقط کلیساهای سنتی که متعلق به کاتولیک‌ها و ارتدوکس‌هاست در ایران فعالیت می‌کنند، چون آن‌ها هیچ‌وقت برنامه‌هایشان به زبان فارسی نبوده است، اما کلیساهای آشوری و پروتستان که به کلیساهای جماعت ربانی معروف هستند برنامه‌هایی به زبان فارسی داشتند. حالا با بسته شدن کلیساهای جماعت ربانی دیگر یک آشوری اگر بخواهد به کلیسا برود، فقط می‌تواند به کلیسای سنتی برود.»

دختر این کشیش درباره بازداشت مادر و برادرش نیز گفت: «رامئیل برادرم در تاریخ پنجم شهریور ۹۵ در پیک‌نیکی در فیروزکوه همراه تعداد دیگری از نوکیشان مسیحی از سوی مأموران نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات بازداشت شد. آن‌ها به پیک‌نیک رفته بودند، مردها داشتند غذا درست می‌کردند که مأموران وارد شده و آن‌ها را بازداشت کردند. برادرم بعدها به چهار ماه حبس محکوم شد. مادرم نیز مدتی بعد به دادسرای زندان اوین احضار و اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل گروه‌ها و کلیساهای خانگی به او تفهیم و در تاریخ ۱۶ دی ۹۶ از سوی قاضی احمدزاده به پنج سال حبس محکوم شد.»

پرونده در دادگاه تجدیدنظر

بت تمزر و همسرش شامیرام عیسوی هر دو متهم به «اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره کلیساهای خانگی، شرکت در سمینارهای خارج از کشور و آموزش رهبران مسیحی در ایران» بودند. بت تمرز از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به این اتهام به ۱۰ سال حبس و خانم عیسوی توسط همین شعبه به پنج سال حبس و رامئیل فرزندشان به چهار ماه حبس محکوم شده است.

جالب اینکه این حکم هم نهایی نیست و پرونده آن‌ها اکنون در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر منتظر صدور رأی نهایی است.

از آنجایی که این کشیش و همسرش قبل از محکومیت قطعی فراری شدند، حکم نهایی آن‌ها با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی که «برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر با حضور متهم و وکیل مدافع وی تأکید می‌کند» صادر خواهد شد.

طبق ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی در صورتی که دادگاه تجدیدنظر حضور طرفین یا یکی را ضروری تشخیص دهد و نیز در جرایم تعزیری که مجازات قانونی آن‌ها درجه ۴ است، با صدور دستور تعیین وقت طرفین و اشخاص را احضار می‌کند. طرفین می‌توانند شخصاً حاضر شوند یا وکیل معرفی کنند. در هر حال عدم حضور یا عدم معرفی وکیل مانع از رسیدگی نیست.

طبق ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی هر کس با هر مرامی، دسته، جمعیت یا شعبه جمعیتی بیش از دو نفر در داخل یا خارج از کشور تحت هر اسم یا عنوانی تشکیل دهد یا اداره نماید که هدف آن بر هم زدن امنیت کشور باشد و محارب شناخته نشود به حبس از دو تا ۱۰ سال محکوم می‌شود.