حالت تاریک
قهرمان پیشین کشتی جهان مطرح کرد:

مقایسه تیلور و بروکس و 2 ضعف لوپز

مقایسه تیلور و بروکس و 2 ضعف لوپز

قهرمان پیشین کشتی جهان می‌گوید مسابقات بروکس آمریکایی را دیده و این کشتی‌گیر جوان باهوش بوده و از توانایی خوبی برخوردار است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی «مرصاد»؛ علیرضا حیدری درباره حضورش در اردوی تیم ملی جوانان اظهار داشت: هیئت کشتی تهران گفت که می‌خواهد از ابراهیم جوادی تجلیل کند و خواستند من هم باشم. غلامرضا محمدی مربی باتجربه و خوبی است، مربیان خوبی هم برای جوانان جمع کرده؛ سعید ابراهیمی، جوکار و…. مربیان خوب‌مان را باید در رده سنی پایه بگذاریم. دبیر در بخش سخت‌افزاری خوب کار کرده بود، مقداری در ابتدای ریاستش، در زمینه انتخاب مربی اشتباه داشت، اما حالا خوب کار می‌کند. هرچند مرکز توجه رده سنی بزرگسالان است، اما کل چیزی که ما از کشتی می‌خواهیم در واقع از رده‌های نونهالان، نوجوانان و جوانان به دست می‌آید. 

*خوب است قهرمانانِ عنوان‌دار امروز در باشگاه‌ها تمرین می‌دهند

وی ادامه داد: خیلی از مربیان رغبت نمی‌کنند به این رده‌های سنی بروند و تمرکزشان روی بزرگسالان است، در حالی که اولویت باید استفاده از مربیان با فهم و دانش در رده‌های سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان باشد. ۳-۴ سال بعد نتیجه‌اش را می‌بینیم. یک اتفاق خوب هم این است که یکسری از این افراد که مدال جهانی دارند، حالا بچه‌ها را تمرین می‌دهند. چند سال بود که این اتفاق نمی‌افتاد اما حالا به هر کدام آن‌ها یک باشگاه دادند. ممکن است درآمدزایی هم برای‌شان شده باشد اما همین که تمرین می‌دهند خوب است. قبلا آن‌ها دنبال این بودند که فقط مربی تیم ملی در رده بزرگسالان شوند، بعد که دوره‌شان تمام می‌شد، می‌رفتند و دیگر حضوری در کشتی نداشتند، حالا اما آن‌ها شاگرد دارند و با شاگردان خودشان بالا می‌آیند. 

*در ۵۷ کیلو می‌توانستیم شانس مدال المپیک داشته باشیم

دارنده مدال برنز المپیک ۲۰۰۴ آتن درباره‌عدم تکمیل سهمیه‌های المپیک کشتی آزاد تصریح کرد: خوب بود اگر تکمیل می‌شد، چون جدول امروز کشتی جهان با گذشته فرق دارد و باتوجه به اینکه براساس رنکینگ، سرگروه‌ها مشخص می‌شوند، این امکان وجود دارد که یکی دو حریف نسبتاً ضعیف‌تر در گروهت قرار بگیرند و شانس مدال هم داشته باشی. قبلاً احتمال اینکه همه خوب‎ها در یک گروه قرار بگیرند وجود داشت و گاهی اوقات قهرمانان بزرگ حذف می‌شدند. امروز اما حتی برای کشتی‌گیری که خیلی روی مدالش حساب نمی‎‌شود هم این شانس وجود دارد که اگر یک مقدار جدول خوب باشد یک دفعه روی سکو هم برود. البته که المپیک مدالی محاسبه می‌شود و مثل مسابقات جهانی امتیازی نیست. بقیه تیم خوب مدال بگیرند، نبودِ ۵۷ کیلوی‌مان به چشم نمی‌آید. 

*طلایی‌های ۲۰۲۳ طلا نگیرند، افت کرده‌ایم

علیرضا حیدری درباره اینکه قبلاً گفته بود کشتی در المپیک پاریس می‌تواند ۳ مدال طلا بگیرد و این حرف خوشایند رئیس فدراسیون کشتی نبود و در مصاحبه‌هایش نسبت به آن واکنش نشان داده بود، خاطرنشان کرد: من کشتی آزاد و فرنگی را با هم گفتم. باور من هم به این بود که ما در جهانی قبلی دو طلایی آزاد و فرنگی داشتیم. قاعده کار را باید بر این مبنا بگذاریم نسبت به کسانی که طلا گرفتند تعهدی داریم که باید آن‌ها را در همین شرایط حفظ کرده و حتی ارتقای‌شان دهیم. سال بعد طلا نگیرند، در واقع افت کرده‌اند. فلسفه برگزاری اردوهای تیم ملی و تلاشی که کادرفنی تیم ملی می‌کند هم همین است که بچه‌ها نسبت به گذشته خود ارتقا پیدا کنند. یک نفر مثل رحمان عموزاد قابلیت کسب نشان طلای المپیک را دارد، من که نمی‌توانم بگویم حذف می‌شود. 
*زیرکتف بروکس بهتر از تیلور است

دارنده 6 مدال کشتی المپیک و جهان درباره حسن یزدانی و کتفی که جراحی کرده، به تسنیم گفت: امیدوارم دستش جواب دهد. کشتی یک مقدار متفاوت از سایر ورزش‌هاست. امیدوارم عمل یزدانی خوب بوده و بعد از آن هم خوب تمرین کرده باشد. وقتی روی تشک می‌روی و مبارزه‌ات تمام می‌شود جاهایی از بدنت درد می‌گیرد که اصلاً فکرش را نمی‌کنی، کشتی ورزش کنترل‌شده‌ای نیست. قراردادی هم وجود ندارد که حریف کتف جراحی شده‌ات را نگیرد.

حیدری افزود: اینکه تیلور در انتخابی آمریکا باخت قطعاً از نظر روانی روی حسن یزدانی تاثیر مثبت دارد اما من کشتی آرون بروکس را هم دیده‌ام؛ کشتی‌گیر خوبی است. باهوش است و خیلی متفاوت از تیلور نیست. البته تیلور بیشتر هجومی کار می‌کرد، اما بروکس منتظر اشتباه حریف می‌ماند و از آن استفاده می‌کند. از سروگردن به پشت تیلور رسید و زیر هم گرفت. نقاط قوت تیلور را دارد؛ از مچ پا زیر می‌گیرد و بهتر از تیلور زیرکتف می‌زند. در پیچیدن خوب بود و تیلور را هم گرفت، بروکس کم از تیلور نیست ولی شکست تیلور برای حسن یزدانی از نظر روحی خوب بود.

* قاسم‌پور بعداً غبطه می‌خورد

حیدری در خصوص عدم رویارویی حسن یزدانی و کامران قاسم‌پور برای رسیدن به دوبنده وزن 86 کیلوگرم تیم ملی در المپیک 2024 پاریس تصریح کرد: حیف بود که کامران این موقعیت را از دست  داد و بعداً غبطه می‌خورد و خیلی خودش را نمی‌تواند ببخشد. من به عنوان تماشاچی کشتی دوست دارم کشتی قشنگ ببینم، دوست داشتم مبارزه امروز حسن یزدانی و کامران قاسم‌پور را ببینم، چرا این اتفاق نیفتاد؟

وی گفت: حسن یزدانی را خیلی دوست دارم و دوست دارم موفقیتش را با کسب دومین طلای المپیک تکمیل کند اما حیف از کامران قاسم‌پور؛ حال آدم یک روز بابت اینکه شجاعتش را زندگی نکرده، از خودش بد می‌شود. بعضی مواقع آدم شجاعت برایش اولویت است، وقتی با شجاعت زندگی می‌کنی، حالت با خودت خوب است. گاهی من نتوانستم نتایجی که خواستم را بگیرم ولی یک جا یک قدم اضافه‌تر برمی‌داری و راضی می‌شوی. این شجاعت قابل ستایش است. در کسانی که نتیجه‌ای خیره‌کننده گرفته‌اند، می‌بینیم که درجه شجاعت‌شان و میزان ریسک‌شان بالاتر از بقیه بوده، این شجاعت و ریسک در کنار هم می‌تواند یک شگفتی خلق کند.

حیدری افزود: در عرصه قهرمانی، اینکه یک چیزی مثل شجاعت را از خودمان بروز بدهیم، یک اتفاق فوق‌العاده را رقم می‌زند. به تو این فرصت داده شده که بتوانی خود را به المپیک برسانی، مردم هم کِیف می‌کنند این کار را ببینند، بعد وقتی به عقب برمی‌گردی، خودت هم لذتش را می‌بری. خوب است آدم تصمیمی بگیرد که بعداً حالش از آن بد نشود که من می‌توانستم اما انجام ندادم. شاید دیگر فرصتی نباشد.

*خیلی از باخت‌هایم به خاطر پرش ذهنی‌ام بود

سرمربی اسبق تیم ملی کشتی آزاد در پاسخ به این سؤال که آیا کتف جراحی شده حسن یزدانی، در صورت حضورش در المپیک به نقطه آسیب‌پذیر او مقابل رقبا تبدیل نخواهد شد؟، عنوان کرد: من هیچ وقت کتفم خراب نبود، اما آسیب‌دیدگی‌های دیگری را تجربه کردم و  خیلی موقع‌ها وقتی آسیب دیدم بهتر کشتی می‌گرفتم. درواقع حواس‌جمع‌تر کشتی می‌گرفتم. وقتی اینقدر حواست جمعِ مصدومیتت باشد، خیلی بیشتر روی تشک حضور داری و تمرکزت بیشتر می‌شود. یعنی آسیب‌دیدگی باعث می‌شود که تمام حواست روی تشک درگیر باشد و پرش ذهنی نداری. خیلی از باخت‌هایم در کشتی محصول این پرش ذهنی بود. یعنی ذهنم روی تشک نبود. 

رئیس فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی گفت: در بوسان (بازی‌های آسیایی) پایم پاره بود، نمی‌گویم من یک قهرمان سطح بالا بودم اما آن زمان حواسم جمع‌تر شد و کشتی گرفتنم را در بوسان خیلی دوست داشتم. یا جهانی جوانان که رباطم پاره بود، راه نمی‌توانستم بروم اما با حواس جمع کشتی گرفتم. در عین حال که هوای آن نقطه را که آسیب دیده بود را داشتم، حریف را بهتر می‌دیدم.

*کورتانیدزه را نمی‌بردم شاید امروز حالم بد بود

حیدری در پاسخ به این پرسش که آیا همین زندگی کردن شجاعت در او بود که منجر به شکست الدار کورتانیدزه گرجستانی در المپیک 2004 شد؟ عنوان کرد: امروز که دیگر کشتی در زندگی من جنبه خاصی ندارد ولی آن لحظه و آن روز، برایم همیشه خاص می‌ماند. کل کشتی برای من در یک سنی جذابیت داشت و الان دیگر آن طور نیست. اگر آن اتفاق در المپیک نمی‌افتاد، شاید هنوز حالم بد بود، آن روز من با تمام وجودم کشتی گرفتم. باخت و برد خیلی مهم نیست، اینکه آدم با تمام وجودش کشتی بگیرد و هر کاری را انجام می‌دهد با تمام وجودش باشد، ارزشمند است. گاهی ما تمام‌مان را نمی‌گذاریم و این بعدا حسرت می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از