حالت تاریک
مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه خبر داد:

اجرای برنامه جذب اهداکنندگان خون در کرمانشاه

اجرای برنامه جذب اهداکنندگان خون در کرمانشاه

مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه با اشاره به اینکه تأمین نیاز خونی مراکز درمانی همواره در اولویت قرار دارد از اجرای برنامه جذب اهداکنندگان خون زیر ۳۵ سال در این استان خبر داد.

مریم میرزاده در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع‌رسانی «مرصاد»؛ اظهار داشت: با توجه به اهمیت تأمین خون و فرآورده‌های آن برای بیماران نیازمند و مراکز درمانی استان کرمانشاه، هم‌اکنون ذخایر خونی استان از وضعیت مطلوبی برخوردار است اما باید بدانیم این نیاز همیشگی است.

مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه گفت: با توجه به نیاز همیشگی و دائم مراکز درمانی به خون و فرآورده‌های آن، اهداکنندگان باید به صورت مستمر نسبت به اهدای خون اقدام کنند زیرا عمر فرآورده پلاکت تنها سه روز است و اگر دو روز با کاهش اهداکننده مواجه باشیم دچار مشکل خواهیم شد.

میرزاده بیان کرد: همچنین در آستانه سفرهای تابستانی و احتمال تصادفات جاده‌ای و عمل‌های جراحی سرپایی از اهداکنندگان خون تقاضا داریم اهدای خون را فراموش نکنند زیرا همواره بیمارانی به این فرآورده‌های مهم و حیاتی نیازمند هستند و اهدای خون به‌معنای واقعی کلمه اهدای زندگی است.

وی ادامه داد: در سه ماهه نخست سال جاری بیش از ۱۹ هزار نفر به مرکز انتقال خون استان کرمانشاه مراجعه کرده‌اند که بیش از ۱۶ هزار نفر موفق به اهدای خون شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته آمار اهدای خون ۱۸ درصد رشد داشته است.

مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه بیان کرد: همچنین از ابتدای سال جاری ۲۴ نفر تنها برای اهدای پلاکت به مرکز انتقال خون استان کرمانشاه مراجعه کرده‌اند اما این مرکز از طریق اهدای خون سایر افراد نیز پلاکت مورد نیاز مراکز درمانی را تأمین می‌کند.

میرزاده افزود: از مجموع بیش از ۱۶ هزار نفر اهداکننده خون، ۹۴ درصد آقایان و ۶ درصد بانوان هستند که اهدای خون بانوان نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درصد افزایش داشته و یکی از برنامه‌های اصلی مرکز انتقال خون با توجه به افزایش سن اهداکنندگان، جذب اهداکنندگان جوان با سن زیر ۳۵ سال است تا در آینده با مشکل مواجه نشویم.

وی خاطرنشان کرد: مرکز انتقال خون استان کرمانشاه به صورت هفتگی اعزام تیم اهدای خون سیار دارد که این تیم‌ها به شهرهای کنگاور و اسلام‌آبادغرب و به‌صورت ماهیانه به دیگر شهرستان‌های استان اعزام می‌شوند.

مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: مرکز انتقال خون استان کرمانشاه روزانه از ساعت هفت و ۳۰ دقیقه صبح تا ساعت ۱۹ و روزهای تعطیل از ساعت هشت و ۳۰ دقیقه تا ساعت ۱۳ و ۳۰ آماده پذیرش اهداکنندگان است.

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از