حالت تاریک

اسرائیل ذیل فصل هفت!

اسرائیل ذیل فصل هفت!

فصل هفتم منشور ملل متحد اختیارات شورای امنیت سازمان ملل را برای حفظ صلح بیان می‌کند؛ و به این شورا اجازه می‌دهد تا «وجود هرگونه تهدیدی برای صلح، نقض صلح یا اقدام تجاوزگرانه» را تعیین کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد و به نقل از مشرق، محمدکاظم انبارلویی در یادداشتی تحت عنوان «اسرائیل ذیل فصل هفت!» نوشت:

۱- فصل هفتم منشور ملل متحد اختیارات شورای امنیت سازمان ملل را برای حفظ صلح بیان می‌کند؛ و به این شورا اجازه می‌دهد تا «وجود هرگونه تهدیدی برای صلح، نقض صلح یا اقدام تجاوزگرانه» را تعیین کند و اقدامات نظامی و غیرنظامی را برای «برقراری صلح و امنیت بین‌المللی» انجام دهد.

طبق ماده ۴۱ فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد شورا قدرت زیاد و گسترده‌ای برای ارزیابی تصمیم‌های گرفته شده در وضعیت‌های «تهدید صلح جهانی، تخطی از رویه‌های صلح، یا اعمال خشونت و زور» در سطح جهانی دارد. در چنین وضعیت‌هایی، کار شورا محدود به توصیه نمی‌شود و می‌تواند اقدامات جدی مانند استفاده از نیروهای مسلح نظامی برای نگهداری یا بازگرداندن صلح و امنیت جهانی انجام دهد.

شورای امنیت پس از بیان دقیق کیفیت حقوقی یک وضعیت و قبول آن به عنوان تهدیدی برای صلح یا نقض صلح یا عملی تجاوزگرانه ابتدا تصمیمات موقتی اخذ می‌کند. (تصمیم‌هایی که جنبه غیرنظامی دارد) تا از پیچیده‌تر شدن اوضاع جلوگیری نماید.

سپس در صورت نیاز، می‌تواند مجازات‌هایی از قبیل قطع کامل یا جزئی روابط اقتصادی، ارتباطات زمینی، هوایی، دریایی، پستی، تلگرافی، بی‌سیمی و دیگر وسایل ارتباطی و همچنین قطع روابط دیپلماتیک را در نظر بگیرد و تمام دولت‌های عضو سازمان موظف‌اند آن‌ها را اجرا نمایند.

چنانچه شورای امنیت تشخیص دهد که اقدامات پیش بینی شده در ماده ۴۱ (مجازات‌های دیپلماتیک و اقتصادی) در حد کافی نبوده می‌تواند از نیروهای نظامی، هوایی و دریایی یا هر وسیله دیگری که برای حفظ یا برقراری صلح و امنیت بین المللی لازم است (تصمیمات نظامی) علیه دولت یا دولت‌های تهدیدکننده صلح، یا ناقض صلح، یا متجاوز استفاده نماید.

۲- شنبه گذشته مردم جهان به وسعت همه کشورها به خیابان‌ها ریختند و جنایات رژیم صهیونیستی را در غزه محکوم کردند. رژیم صهیونیستی از دیدگاه مردم جهان، تهدیدی برای صلح، نقض صلح و اقدامات تجاوزگرانه است. از دیدگاه بشر امروز رژیم اشغالگر قدس مرتکب جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت شده و طی ۷۰ سال گذشته سرزمین ملتی را اشغال، مردم آن را آواره، خانه‌های آن‌ها را ویران و زنان و کودکان و مردان آن را به فجیع‌ترین شکل ممکن به قتل رسانده است.

کارنامه رژیم صهیونیستی در سازمان ملل حکایت از سرکشی و عصیان و نافرمانی از ده‌ها قطعنامه‌ای است که علیه این کشور صادر شده و حکام جلاد و زورگوی آن برای اجرای قطعنامه‌ها پشیزی ارزش قائل نشدند و آنرا رعایت نکردند.

۳- اعضای شورای امنیت سازمان ملل تحت فشارهای آمریکا و انگلیس از انجام وظایف خود در اجرایی کردن فصل هفتم منشور ملل متحد تاکنون تخطی کرده است لذا ملت‌های جهان مجبور شدند شنبه گذشته یک صدا به خیابان‌ها بریزند و با اعلام موجودیت جامعه جهانی بیزاری خود را از رژیم صهیونیستی اعلام و از نیروی مقاومت در منطقه بخواهند وظایف بر زمین مانده ماده ۴۱ و ۴۲ فصل هفتم منشور ملل متحد را به اجرا بگذارند. حضور میلیاردها انسان که نماد وجدان جریحه‌دار بشری است در تظاهرات روز شنبه گذشته بنا به صریح قطعنامه‌های راهپیمایی هرگونه اقدام تعریف شده در مفاد فصل هفتم منشور ملل متحد علیه رژیم اشغالگر قدس را مشروعیت می‌بخشد.

مردم جهان به خیابان‌ها آمدند تا کشتار هزاران کودک بی‌گناه و زنان و مردان بی‌دفاع را محکوم و رژیم اشغالگر قدس را به عنوان یک کشور جعلی و یاغی معرفی کنند و هرگونه اقدام نظامی علیه تبهکاران و جنایتکاران صهیونیستی را مشروع اعلام کنند.

مردم جهان آمده بودند بگویند قطعنامه‌های سازمان با وتوی آمریکا و انگلیس از حیّز انتفاع ساقط است، لذا این قطعنامه‌های بی‌خاصیت را جایگزین قطعنامه راهپیمایی و تظاهرات «ملل متحد» در ۵ قاره جهان و مفاد فصل هفتم منشور ملل متحد را با اراده ملت‌ها عملیاتی خواهیم کرد.

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از