حالت تاریک
عضو کمیسیون بودجه مجلس مطرح کرد:

ضرورت کاهش فاصله سود تسهيلات و تورم

ضرورت کاهش فاصله سود تسهيلات و  تورم

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید تلاش کند که نرخ تورم موجود را کاهش دهد و به نرخ سود سپرده‌های بانکی برساند.

 جعفر قادری در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز، با اشاره به برخی معذوریت‌های سیستم بانکی برای پرداخت تسهیلات خرد به مردم، اظهار داشت: در حال حاضر نرخ تورم بالا نقدینگی را از سیستم بانکی خارج کرده و در این شرایط وقتی که بانک‌ها نتوانند منابع مالی خود را تأمین کنند و ناچار شوند با سود سپرده‌ها این منابع را جذب کنند، طبیعی است که با نرخ پایین نمی‌توانند تسهیلات را پرداخت کنند.

 

وی افزود: دولت باید چاره‌ای بیندیشد تا با مولدسازی دارایی‌ها، سرمایه به سیستم بانکی وارد شود در غیر این صورت اگر قرار باشد بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات متکی به سپرده های مردم باشند، در شرایط فعلی با این سپرده‌گذاری‌ها نمی‌تواند منابع بانکی را تأمین کنند.

 

به گفته قادری حجم سپرده‌گذاری‌ نزد بانک‌ها به میزانی نیست که پاسخگوی منابع مالی آنها باشد پس باید با استفاده از مبحث مولدسازی دارایی‌ها و سایر روش‌ها نسبت به تأمین نقدینگی بانک‌ها اقدام کرد در غیر این صورت نمی‌توان نتیجه‌ای گرفت.

 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تا زمانی که فاصله نرخ سود تسهيلات و نرخ تورم کاهش نیابد شاید وضعیت به همین روال ادامه یابد.

 

قادری تصریح کرد: باید تلاش شود که از طریق روش‌های مختلف بتوان نقدینگی را به بانک ها وارد کرد زیرا در شرایط فعلی اگر دولت بخواهد نسبت به گشایش خط اعتباری به معنای افزایش پایه پولی اقدام کند، موجبات تورم بیشتر را فراهم می‌کند در نتیجه مشکلات افزایش خواهد یافت.

 

وی افزود: در شرایط موجود تلاش دولت باید بر این باشد که بتواند تورم را کاهش دهد و به نرخ سود سپرده‌ها برساند درنتیجه با کاهش تورم عملا نقدینگی‌هایی که از سیستم بانکی خارج شده مجددا به سیستم بانکی برمی‌گردد.

 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: خارج کردن انگیزه‌های سفته‌بازی از بازارهای خودرو، زمین و... نیز کمک می‌کند که مجددا نقدینگی به سیستم بانکی بازگردد و مشکل پرداخت تسهیلات خرد به مردم مرتفع شود.

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از