حالت تاریک
خیر آتش‌سوزی کمپ ترک اعتیاد گیلان برای کرمانشاه؛

گازرسانی به کمپ ترک اعتیاد اسلام‌آبادغرب سرعت گرفت

گازرسانی به کمپ ترک اعتیاد اسلام‌آبادغرب سرعت گرفت

وقوع آتش‌سوزی در کمپ ترک اعتیاد شهرستان لنگرود استان گیلان و خسارات مالی و جانی ناشی از این موضوع درس عبرتی برای سرعت‌بخشی به عملیات گازرسانی به کمپ ترک اعتیاد اسلام‌آبادغرب شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، آتش‌سوزی در کمپ ترک اعتیاد شهرستان لنگرود استان گیلان در نیمه آبان ماه ۱۴۰۲سبب فوت ۳۲ نفر و مصدومیت ۱۷ نفر شدند که البته همین موضوع زنگ خطر را در سایر کمپ‌های ترک اعتیاد از جمله در شهرستان اسلام‌آبادغرب به‌صدا درآورد.

در مرکز کمپ ترک اعتیاد اسلام‌آبادغرب تا پیش از این واقعه از کپسول گاز به‌عنوان سیستم گرمایشی استفاده می‌شد که به گفته مدیر این مرکز ترک اعتیاد با پیگیری و مساعدت مالی فرماندار و امام جمعه شهرستان کار گازکشی به اتمام رسیده و اکنون گازکشی داخلی نیز انجام شده و به‌زودی گاز مرکز وصل خواهد شد.

عملیات گازرسانی به کمپ ترک اعتیاد اسلام‌آبادغرب انجام شد

حسین صفری؛ رئیس بهزیستی شهرستان اسلام‌آبادغرب در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز، اظهار داشت: ما به‌صورت هفتگی از مرکز ترک اعتیاد آرامش بازدید می‌کنیم و کار گازکشی این مرکز به‌خاطر قرار گرفتن زمین‌های کشاورزی مالکین خصوصی در مسیر لوله‌کشی شرکت گاز با مشکلاتی مواجه بود که با پیگیری‌های لازم رضایت معارضین جلب  و گازکشی انجام شد.

وی افزود: این بخش کمپ ترک اعتیاد آرامش غیر دولتی است و ۳۴ نفر مددجو دارد و بیش از ۲۰۰ نفر معتاد متجاهر از سراسر استان در کمپ ونداد سپهر واقع در روستای کله‌جوب در اسفند ۱۴۰۱ پذیرش و ساماندهی و پس از پنج ماه با بهبودی کامل ترخیص شدند همچنین تعداد ۲۰۰ نفر دیگر نیز در شهریور ۱۴۰۲ پذیرش شده‌اند.
 
 صفری گفت: اعتیاد مقوله‌ای است که فقط یک سازمان یا یک شخص به تنهایی نمی‌تواند کاری برای آن انجام دهد بلکه به حمایت جدی خانواده، دوستان و دیگر نهادهای متولی نباز دارد.

وی عنوان کرد: شهریه و هزینه نگهداری معتادین متجاهر برای هر نفر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که توسط بهزیستی به بخش خصوصی پرداخت می‌شود اما برای کمپ‌های معمولی هزینه ترک اعتیاد دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که  برعهده خانواده شخص بیمار قرار دارد که اکثر این مبلغ را ندارند و با مبالغ کمتر توسط کمپ‌ها پذیرش می‌شوند.
 
 وی درخصوص حمایت مالی بهزیستی از کمپ‌های ترک اعتیاد معمولی، گفت: سالانه ۱۰ تا ۲۰ نفر به‌صورت یاری‌برگ به کمپ‌ها معرفی می‌شوند که حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از هزینه مرکز برای هر نفر پرداخت می‌شود که این افراد از خانواده‌های بی بضاعت توسط دادستانی یا نیروی انتظامی معرفی می‌شوند.
 
گازکشی کمپ ترک اعتیاد اسلام‌آبادغرب انجام شد
آرش رشیدی؛ مدیر کانون ترک اعتیاد آرامش است که به قول خودش معتاد بوده و تا کارتن‌خوابی پیش رفته اما به لطف خدا از آن مسیر بازگشته و اکنون با گذشت دوران پاکی بیش از یک دهه است با فعالیت در این مرکز به بیماران همنوع خودش یاری می‌رساند که به گفته وی پس از وقوع آتش‌سوزی کمپ لنگرود سریعاً پیگیر تسریع در گازکشی کمپ ترک اعتیاد اسلام‌آبادغرب شدیم که با مساعدت مسئولان انجام شد.

وی افزود: اعتیاد اختلالی جامع همه اختلالات روانی است  و در این میان مراکز نگهداری معتادان مراکزی حساسی است که افراد با انواع مواد مخدر مصرفی و با شخصیت‌های متفاوت در آن نگهداری می‌شوند.

وی یادآور شد: ۱۲سال پیش توسط یک غریبه به این کمپ آمدم و پس از طی مراحل و یک سال پاکی ماندگار شدم و با تشویق صاحب امتیاز کمپ آرامش شروع به ادامه تحصیل کردم و تا مرحله کارشناشی ارشد روانشناسی ادامه تحصیل دادم و برای مقطع دکترای روانشناسی نیز قبول شدم.


وی به‌عنوان یک کارشناس که ۱۳سال انواع مواد مخدر را مصرف کرده و مدت ۱۲ سال هم در بهبودی و پاکی قرار دارد؛ ریشه آسیب‌ها را عدم آشنایی جوانان و خانواده‌ها با نیازهای این قشر آسیب‌پذیر می‌داند و می‌گوید مفهوم لذت در جوانان ما به غلط معنا و برداشت شده مثلاً در برخی مراسمات و مجالس عروسی‌ به اشتباه باب شده که مشروبات الکلی مصرف می‌شود یعنی می‌خواهند از یک لذت، لذت دیگری را نیز ببرند یا مثلاً مردم برای آرامش یا شادی به سیزده به‌در می‌روند اما بیشترین ضرر را به طبیعت می‌رسانند.

رشیدی خاطرنشان کرد:  من سالانه با ۵۰۰ نفر معتاد جدید سروکار دارم و یکی از مواردی که برخی افراد به‌خاطر عدم آگاهی و متأسفانه عدم اطلاع‌رسانی کافی به آن گرفتار می‌شوند؛ اثرات مواد مخدر بر رابطه جنسی است که شاید برخی گمان کنند در کوتاه مدت برای آنها لذت‌بخش است اما واقعیت این است که مصرف هر نوع ماده مخدر بر روی عملکرد جنسی افراد تاثیرات سوء و مضری دارد.

وی افزود: مواد مخدر مختلف و متعدد صنعتی به بازار آمده که خانواده‌ها باید نسبت به آن آگاهی داشته باشند زیرا معتادان کنونی با معتادین دهه‌های گذشته تفاوت زیادی دارند و دیگر نباید به‌دنبال معتاد خمیده، ژولیده و کارتن‌خواب باشیم چون نسل جدید معتادان  حتی ممکن است پشت میزنشین باشند.
 
مدیر این مرکز ترک اعتیاد گفت: اکنون تشخیص اعتیاد از روی چهره و ظاهر افراد بسیار سخت است و تنها کارشناسان این فن می‌توانند آن را تشخیص دهند.

وی به مشاوره مادری اشاره کرد که فرزند دبیرستانی‌اش مقدار زیادی عسل مصرف می‌کرد که با مشاوره و ارائه راهکار به مادر مشخص شد که فرزند نواجوانش ماده مخدر«گُل» مصرف می‌کند.
 
آرش رشیدی مشکل اصلی اعتیاد را آشنا نبودن خانواده‌ها با مواد مخدر و پروسه اعتیاد می‌داند و می‌گوید: پدر من تحصیلات دکترا داشته و در یک خانواده کاملاً مذهبی و فرهنگی پرورش یافته‌ام اما من به‌دلیل ناآگاهی خودم و خانواده‌ام گرفتار شدم پس خانواده‌ها نیز باید برای آگاهی خود و سلامت فرزندان خود باید آموزش ببینند.

وی عنوان کرد: متأسفانه تبلیغات اشتباه در فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای درخصوص انواع داروها و روش‌های سودجویانه ترک اعتیاد بیشترین آسیب را به خانواده‌ها و جوانان می‌زند و اثرات عکس دارد و جوانان را به سمت مواد مخدر سوق می‌دهد.
 
آرش رشیدی کارشناس روانشناسی و مرکز ترک اعتیاد در خاتمه گفت: دوست و رفیق در آینده فرزندان ما و حتی بزرگسالان خیلی تأثیر دارد و در این میان «آزادی بیش از اندازه و بدون آموزش یعنی آسیب»، متأسفانه برخی خانواده‌ها در اقدامی غلط قبح‌شکنی می‌کنند و به فرزندان خود می‌گویند هر کاری می‌کنید حتی قلیان می‌کشید جلوی چشم خودمان بکشید درصورتی که این اقدام اشتباه چه در پیدا و چه در پنهان نباید صورت بگیرد.

 وی عنوان کرد: از لحاظ روانشناسی گفته می‌شود تمام زندگی انسان‌ها به پنج رفیق اصلی آنها ارتباط دارد چون ذات انسان‌ها بیشتر تأثیر پذیر است تا تأثیر گذار و اگر دوستان اصلی خلاف‌کار باشند در مسیر خلاف می‌افتید و اگر دوستانی بازاری یا دانشگاهی داشته باشید قطعاً در مسیر آنها قدم بر می‌دارید.


به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، اکنون که فرآیند گازرسانی به مرکز کمپ ترک اعتیاد اسلام‌آبادغرب سرعت گرفته امیدواریم به‌زودی و با عزم مسئولان این موضوع به مرحله عملیاتی برسد تا شاهد تکرار واقعه آتش‌سوزی کمپ ترک اعتیاد گیلان نباشیم.

گازرسانی به کمپ ترک اعتیاد اسلام‌آبادغرب سرعت گرفت
گازرسانی به کمپ ترک اعتیاد اسلام‌آبادغرب سرعت گرفت

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از