حالت تاریک
فرصت‌های اقتصادی کرمانشاه نیازمند توجه است؛

منطقه آزاد قصرشیرین چشم انتظار زیرساخت‌های عمرانی

منطقه آزاد قصرشیرین چشم انتظار زیرساخت‌های عمرانی

منطقه آزاد قصرشیرین به‌عنوان یکی از ظرفیت‌های اقتصادی استان کرمانشاه کماکان نیازمند تکمیل زیرساخت‌های عمرانی است و باید بیش از این مورد توجه متولیان امر قرار گیرد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی «مرصاد»؛ استان کرمانشاه در غرب کشور با مساحت ۲۴ هزار و ۶۴۰ کیلومتر مربع و ۱.۵ درصد مساحت کشور، هفدهمین استان کشور از لحاظ مساحت محسوب می‌شود که با استان‌های همدان، لرستان، ایلام و سنندج همسایه است. 

استان کرمانشاه یکی از استان‌های مرزی کشورمان به شمار می‌آید که ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و با بخش کردی و عربی این کشور مرتبط است و در این میان مرزهای تجاری و بین‌المللی خسروی و پرویزخان مسیرهای ارتباطی استان کرمانشاه با عراق محسوب می‌شوند. 

مرزهای تجاری خسروی و پرویزخان که در شهرستان قصرشیرین واقع شده‌اند سهم بسیار زیادی از صادرات کشورمان به عراق را عهده‌دار هستند و این مرزها علاوه بر مراودات تجاری مسیر تردد مردم دو کشور نیز هستند و در اربعین سال گذشته نیز حدود یک میلیون زائر از مرز خسروی عبور کردند. 

برخورداری از ظرفیت مرزهای تجاری و مبادلات اقتصادی با بخش کردی و عربی عراق یک مزیت بسیار مهم برای استان کرمانشاه به شمار می‌آید زیرا تنها استان داری این مزیت کرمانشاه است که می‌تواند توسعه تجاری و اقتصادی منطقه را به همراه داشته باشد. 

طی سال‌های گذشته با رایزنی‌های صورت گرفته و بحث‌های فراوان سرانجام منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید و برای اجرا ابلاغ شد که با توجه به فرآیندهای اداری پیش‌بینی می‌شد با سرعت بیشتری پیگیری شود تا مردم منطقه هرچه سریع‌تر از مزایای آن بهره‌مند شوند. 

قطعا راه‌اندازی هرچه سریع‌تر منطقه آزاد تجاری و صنعتی قصرشیرین می‌تواند علاوه بر توسعه مبادلات اقتصادی و تجاری با استقرار واحدهای تولیدی زمینه اشتغال را برای جوانان قصرشیرین و استان کرمانشاه مهیا کند و معضل بیکاری استان را نیز کاهش دهد. 

منطقه آزاد قصرشیرین باید منجر به تولید شود

عبدالوحید محمدی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی «مرصاد»؛ اظهار داشت: منطقه آزاد قصرشیرین در بین هفت منطقه تازه تاسیس از موقعیت بهتری برخوردار است که می‌تواند تأثیرگذاری ویژه خود را در منطقه و کشور داشته باشد. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه گفت: یکی از ویژگی‌های مهم منطقه آزاد قصرشیرین ارتباط با بخش کردی و عربی عراق است که هیچ مرزی این امکان بخصوص و ویژه را ندارد و همچنین این منطقه از وسعت بسیار مناسبی برخوردار است. 

محمدی بیان کرد: امیدواریم با راه‌اندازی هرچه سریع‌تر منطقه آزاد تجاری و صنعتی قصرشیرین بتوانیم رونق تجاری را در منطقه شاهد باشیم و افزون بر آن تاسیس واحدهای تولیدی و رونق تولید را نیز شاهد باشیم. 

وی خاطرنشان کرد: رویکرد صادرات‌محوری در منطقه آزاد قصرشیرین باید مورد توجه قرار بگیرد و با توجه به شعار سال باید بیشتر روی این موضوع تمرکز کرد. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه افزود: با توجه به اینکه مناطق آزاد سهم زیادی از واردات دارند باید در منطقه آزاد قصرشیرین هم جهش تولید و رونق اقتصادی را مورد تاکید قرار دهیم. 

محمدی عنوان کرد: با تلاش صورت گرفته فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در منطقه آزاد تجاری و صنعتی قصرشیرین تهیه شده تا بتوانیم بهره‌برداری مناسبی را از این فرصت برای توسعه استان کرمانشاه داشته باشیم. 

لزوم الحاق مرز خسروی به منطقه آزاد قصرشیرین 

یعقوب محمودیان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی «مرصاد»؛ اظهار داشت: منطقه آزاد قصرشیرین مزایای بسیاری دارد که برای تحقق آن نیازمند پیش‌شرط‌هایی است که در گام نخست باید هیأت مدیره به صورت کامل مشخص شود و در گام بعدی تأمین زیرساخت‌های منطقه آزاد مدنظر قرار گیرد. 

مدیرعامل منطقه آزاد قصرشیرین گفت: تاکنون یک عضو هیأت مدیره مشخص نشده و زیرساخت‌های منطقه آزاد قصرشیرین مانند آب، برق، گاز و مخابرات نیز فراهم نشده که البته نیازمند اعتبار است. 

محمودیان تصریح کرد: طرح جامع تاکنون ۹۰ درصد پیشرفت داشته که برای ادامه فرآیند نیازمند تایید و ابلاغ دولت است و طرح تفصیلی هم باید به موازات انجام شود. 

وی خاطرنشان کرد: مرزهای پرویزخان و خسروی مانند دو بال برای منطقه آزاد قصرشیرین هستند که متاسفانه بر اثر کوتاهی صورت گرفته مرز خسروی و گمرکات آن در منطقه آزاد دیده نشده است که در حال رایزنی برای الحاق آن به منطقه آزاد قصرشیرین هستیم.

مدیرعامل منطقه آزاد قصرشیرین افزود: با هماهنگی صورت گرفته با مدیران ارشد استان کرمانشاه، هم‌افزایی و همکاری مناسبی برای پیشبرد امور وجود دارد تا بتوانیم بهره‌برداری و سرمایه‌گذاری لازم را پس از طی مراحل نهایی داشته باشیم که البته تأمین زیرساخت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. 

محمودیان بیان کرد: سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی علاقه‌مند به حضور در منطقه آزاد قصرشیرین هستند زیرا قوانین و مقررات خوبی در این حوزه برای فعالیت وجود دارد که تولید و تجارت را تسهیل می‌کند. 

وی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم منطقه آزاد قصرشیرین به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کند باید تمام مسئولان و مدیران دستگاه‌های اجرایی همکاری و هم‌افزایی لازم را داشته باشند و با فراهم کردن زیرساخت‌ها زمینه حضور فعالان بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران را فراهم کنند. 

منطقه آزاد قصرشیرین اشتغال استان کرمانشاه را متحول می‌کند 

محمد نجفی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی «مرصاد»؛ اظهار داشت: منطقه آزاد قصرشیرین با معرفی مدیرعامل جدید و انتخاب اعضای هیأت مدیره قطعا مسیر جدیدی را برای رسیدن به اهداف آغاز کرده است. 

فرماندار قصرشیرین تصریح کرد: منطقه آزاد قصرشیرین به دلیل آن که جزو مصوبات هیأت دولت است برای تامین و توسعه زیرساخت‌ها نیازمند اعتبارات ملی است که باید این مهم توسط مسئولان امر پیگیری شود. 

نجفی با اشاره به اینکه مرز خسروی در منطقه آزاد قصرشیرین وجود ندارد، بیان کرد: طی بازدیدی که جدیدا از منطقه آزاد قصرشیرین صورت گرفت بنا شده تا الحاق مرز خسروی و گمرکات آن پیگیری شود. 

وی ادامه داد: اگر منطقه آزاد قصرشیرین راه‌اندازی شود بر اساس برآوردها ۴۰ هزار اشتغال را به همراه دارد که تحول بزرگی را در اشتغال منطقه، استان و غرب کشور رقم می‌زند. 

فرماندار قصرشیرین خاطرنشان کرد: در سفر دور دوم رئیس جمهور به استان کرمانشاه قطعا یکی از درخواست‌های مدیران استانی و نمایندگان تأمین اعتبار برای منطقه آزاد قصرشیرین است و عزم دولت نیز برای رونق منطقه آزاد قصرشیرین جدی است. 

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی «مرصاد»؛ با توجه به اهمیت ظرفیت بزرگ منطقه آزاد قصرشیرین به ویژه در رشد و توسعه استان کرمانشاه، انتظار می‌رود بیش از این، فعال‌سازی و بهره‌برداری از این ظرفیت مورد توجه متولیان امر قرار گیرد. 

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از