حالت تاریک
نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه کرمانشاه:

ارتقای تراز جایگاه ریاست جمهوری در ایران

ارتقای تراز جایگاه ریاست جمهوری در ایران

امام جمعه کرمانشاه با بیان اینکه تراز جایگاه ریاست جمهوری و دستگاه دیپلماسی در جمهوری اسلامی در درجات و مراتب بالایی ارتقا پیدا کرده است، گفت: کسانی می‌توانند حضور پیدا کنند که مثل شهید آیت‌الله رئیسی مرد میدان باشند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی «مرصاد»؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌الله غفوری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته کرمانشاه اظهار داشت: مردم از همه اقشار در اظهار ارادت به پیکر شهید جمهور و شهدای خدمت به میدان آمدند و تحول روحی و معنوی عظیمی را آفریدند. 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه افزود: چشم دشمن از این حضور گسترده و با شکوه کور شد، مردم با حضور خود در تشییع پیکرهای پاک شهید جمهور آیت‌الله رئیسی، امیرعبداللهیان آیت‌الله آل هاشم و استاندار آذربایجان شرقی جناب مالک رحمتی و دیگر شهدا، نهایتِ ارادت و علاقه خود را به آنها نشان دادند.

وی گفت: دشمن در عزای پیش آمده شادی کرد اما تمام اقشار ملت در هر سنی با حضور همه‌جانبه بر دهان دشمن کوبیدند، هیچکس فکر نمی‌کرد چنین عظمتی در تشییع پیکر شهدای خدمت خلق شود.

خطیب جمعه کرمانشاه ادامه داد: در این برهه‌های حساس از زمان، انسان متوجه الطاف خفیه الهی می‌شود، هنگامی که حاج آقا مصطفی خمینی فرزند امام راحل شهید شد حضرت امام خمینی(ره) فرمود مصطفی آینده امید اسلام بود و شهادت او از الطاف خفیه الهی بود. 

وی بیان کرد: رئیس جمهوری که خادم‌الرضا بود همکاری‌اش را در روز ولادت امام رضا(ع) رسماً آغاز کرد و هم در شب ولادت ایشان به شهادت رسید و در نهایت در جوار محبوب خود به خاک سپرده شد.

 غفوری افزود: تشییع پیکر شهدای خدمت با سالروز عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر همزمان شد روزی که ایثار در آن موج می‌زد، چهارم خرداد هم که به عنوان روز شهر قهرمان دزفول نام گرفته، روز پایداری و مقاومت است در واقع زمان و ایام پر از رشادت، دلیری، پایداری و جهاد با ایام شهادت شهدای خدمت همزمان شده است و این همزمانی‌ها قطعاً پر از حکمت‌های درس‌آموز است.

وی تصریح کرد: از سخنان، اشک‌ها و شعارهای ملت در مراسم با شکوه از سخنان، اشک‌ها و شعارهای ملت در مراسم عظیم و باشکوه تشییع پیکر شهدای خدمت می‌توان فهمید که ملت ایران در مسیر حق، ایثار و فداکاری تا رسیدن به پیروزی ایستاده‌اند. 

غفوری گفت: به فضل الهی در طول ۴۵ سال گذشته با اینکه استکبار با تمام امکاناتش سعی در ضربه زدن به انقلاب اسلامی داشته است اما ملت شریف ایران با محوریت انقلاب اسلامی و ولایت فقیه به پیروزی‌های فراوانی دست یافته و به غیر از شکست چیزی نصیب استکبار نشده است.

وی اذعان داشت: شهید آیت‌الله رئیسی از یک سو بهشتی زمان و از سوی دیگر به دلیل ساده‌زیستی رجایی زمان بود، این شهید عزیز در سن پنج سالگی یتیم می‌شود و مادر فداکار او در شرایط سختی فرزندان خود را بزرگ می‌کند، آقای رئیسی در شرایط دشوار اقتصادی دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را پشت سر گذاشت و با طعم فقر و محرومیت آشنا بود. 

غفوری گفت: انقلاب اسلامی با قابلیت‌های بی‌نظیر خود شخصیت‌هایی همچون آیت‌الله رئیسی را که با فقر و محرومیت آشنا هستند به نقطه‌ای می‌رساند که تمام ملت در فقدان او عزادار می‌شود، اعلام عزای عمومی از سوی بسیاری از کشورهای جهان در طول تاریخ بی‌سابقه بوده است.

وی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب یکی از بهترین تعابیر را در مورد شهادت ایشان به کار بردند و فرمودند که ما یکی از بهترین‌ها را در زیر سقف این آسمان از دست دادیم.

غفوری افزود: با دقت در پیام‌های مقام معظم رهبری می‌توان متوجه شد که ایشان ۲۲ خصلت را برای شهید جمهور بیان کردند که از آن جمله می‌توان به عالِم‌بودن، مجاهد بودن، مردمی‌بودن، با کفایت‌بودن، خادم‌الرضا بودن، شهید خدمت‌بودن، بزرگوار و بزرگ‌منش بودن، خوش‌اخلاق‌بودن و صبور بودن اشاره کرد. 

وی اذعان داشت: آیت‌الله رئیسی در مقابل آزار و اذیت‌ها، تهمت‌ها و ناسزاها چه در حضور و چه در غیابش سکوت کرده و هیچ‌یک را جواب نمی‌داد، او شخصی فداکار بود که آسایش را بر خود حرام کرده بود. 

وی خاطرنشان کرد: آیت‌الله رئیسی عزیز بود و با عزت زندگی کرد، در زمان سه سال ریاستشان بر تولیت آستان قدس رضوی حتی یک ریال به عنوان حق تولیت از حساب مخصوص به متولیان آستان قدس رضوی برداشت نکرد و درخواست کرد که با آن پول درمانگاه‌هایی در مناطق محروم شهر مشهد ساخته شود. 

خطیب جمعه کرمانشاه گفت: در زمان ریاستش بر منصب قوه قضائیه نیز قوه قضاییه را برای خود زیاد می‌پنداشت و حقوقش را به نصف و حتی کمتر تخفیف داد. 

وی گفت: حضور میلیونی، عزاداری، سوگواری و اشک ملت در فراق آیت‌الله رئیسی، ریشه در اعتقادات، اخلاق، رفتار، اعمال و رویه خداپسندانه او دارد. 

وی گفت: رهبر معظم انقلاب از او با عنوان شخصیتی پرتلاش یاد می‌کند و می‌فرماید «آیت‌الله رئیسی در خدمت به مردم کشور و اسلام بی‌وقفه تلاش می‌کرد»، شهید جمهور برای پیشرفت و اصلاح امور کشور خستگی‌ناپذیر بود و بدون وقفه و به صورت شبانه‌روزی تلاش می‌کرد.

غفوری با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در این باره فرمودند رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت، گفت: ایشان از شهید جمهور به عنوان فردی نام بردند که خدمتگزار، مخلص، صمیمی و با ارزش بوده و رضایت و صلاح مردم را بر همه چیز ترجیح می‌داد زیرا معتقد بود که رضای خدا در رضای مردم است، در واقع ایشان رضایت خداوند را در رضایت محرومان جامعه می‌دانست.

وی تصریح کرد: آیت‌الله رئیسی از ناسپاسی و طعنه بدخواهان آزرده بود اما آزردگی‌ها مانع تلاش او نمی‌شد و در حالی از دنیا رفت که در گذشتش با شهادت همراه شد.

غفوری با اشاره به اینکه شهید رئیسی همچون شهید بهشتی به تنهایی یک ملت بود، خاطرنشان کرد: هنگامی که ملتی برای ادای احترام به یک شخص به پا می‌خیزد قطعاً تراز آن شخص، تراز یک ملت است جمعیت عظیم شرکت کننده در تشییع پیکر شهید رئیسی نشان داد که او حقیقتاً یک ملت بود.

وی در ادامه گفت: آیت‌الله آل هاشم نیز شخصیتی برجسته و مورد علاقه رهبر معظم انقلاب بود، امیرعبداللهیان نیز مانند شهید سلیمانی در عرصه دیپلماسی ایفای نقش کرد. 

خطیب جمعه کرمانشاه افزود: آیت‌الله رئیسی و امیرعبداللهیان با همکاری و همراهی در عرصه دیپلماسی اعجاز آفریدند، سفرهای متعدد آنها به کشورهای مختلف جهان و حضور آنها در مجامع بین‌المللی نشان‌دهنده همت بالای آنها در عرصه دیپلماسی بین‌المللی بود.

وی گفت: با این همت و حمیتی که ملت در عزای رئیس‌جمهور محترم از خود نشان داد، ملت روزهای بزرگی را در فتح قله شاهد خواهد بود.

خطیب جمعه کرمانشاه افزود: اکنون تکلیفی بر دوش ملت قرار دارد، ملت  درصدد هستند زیر سایه با عظمت ولی فقیه و رهبر معظم انقلاب در یک فرصت کوتاهی رئیس جمهور بعدی را انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه تراز جایگاه ریاست جمهوری و دستگاه دیپلماسی در جمهوری اسلامی در درجات و مراتب بالایی ارتقا پیدا کرده است، گفت: فقط کسانی می‌توانند حضور پیدا کنند که مثل شهید آیت‌الله رئیسی مخلص، مؤمن، انقلابی، خستگی‌ناپذیر، فسادستیز و مرد میدان باشد.

وی گفت: رئیس جمهور آینده باید مطیع ولی‌فقیه باشد و به رأی خودشان مغرور نشود؛ مردم به کسی احتیاج دارند که شهید زنده باشد، به دنیا و مقام آن دلبستگی نداشته باشد، کسانی که قبله آمالشان را غرب می‌دانند برای همیشه هیچ جایگاهی در مسئولیت‌های حساس خطیر جمهوری اسلامی ایران نخواهند داشت.

امام جمعه کرمانشاه با تأکید بر اینکه وظیفه ما تبیین در برابر وسوسه خناثانی  است که به دنبال دلسردی، اختلاف و تفرقه‌انگیزی هستند، گفت: دولت و انقلاب ما با شهادت چند مسئول خدوم دچار سستی نمی‌شود و بدانید این راه مقتدرانه ادامه دارد.


انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از