حالت تاریک
توسط انتشارات شرق خیال؛

مجموعه داستان «گریز» روانه بازار نشر شد

مجموعه داستان «گریز» روانه بازار نشر شد

مجموعه داستان کوتاه «گریز» نوشته محدثه میرحسینی توسط انتشارات شرق خیال منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی «مرصاد»، به نقل از مهر، مجموعه داستان کوتاه «گریز» نوشته محدثه میرحسینی به تازگی توسط انتشارات شرق خیال منتشر و روانه بازار نشر شده است.

این مجموعه شامل ۱۴ داستان کوتاه است که با عناوینی همچون خرده فروشی، چراغ‌ها را روشن بگذار، عقب نشینی، بن بست، آسفالت سرد خیابان، مهربان نبود، آسانسور، دیگری، نینوا، سنگی بر آب می‌اندازم، گریز، واسازی یک جنایت، دلبر و قصر قند، عرضه شده است.

داستان‌های کتاب گریز در ژانرها و فضاهای فرمی و مفهومی متنوعی شکل گرفته است که از این جهت می‌تواند طیف متنوعی از خوانندگان را به سوی خود جلب کند. مضامین و تم هایی همچون سرگشتگی، عشق، تنهایی، گریز، فقدان، غربت، هویت انسان و جستجوگری در مسیر خودآگاهی، از جمله مفاهیم معنایی داستان‌های کتاب گریز است.

محدثه میرحسینی متولد سال ۱۳۷۰ فارغ التحصیل رشته باستان شناسی و هنر آموخته رشته هنرهای تجسمی است. وی هنر آموز رشته سینما و ادبیات است و مطالعه و پژوهش در این حوزه را سال هاست دنبال می‌کند. همچنین نگارش داستان کوتاه را از سال ۱۴۰۰ آغاز کرده و مجموعه داستان‌های کتاب گریز را _که گزیده‌ای از کارهای اوست _در طول دو سال اخیر به انجام رسانده است.

در بخشی از پیشگفتار کتاب گریز که به قلم محمدرضا محقق نویسنده و مدرس سینما و ادبیات نوشته شده است می‌خوانیم:

«محدثه میرحسینی سال‌ها، در خلوت خویش، به غوری جانانه در جهان ادبیات و سیر و سلوکی سخت و شیرین و مستمر و پایدار در دنیای هنر مبادرت ورزید، و هم آنچنان ورزیده شد که در مدت کمتر از دو سال مجموعه داستان‌های کوتاهی را آفرید که همگی بی استثنا، استانداردهای کیفی درخوری دارند که منتخبی از آنها را در این کتاب می‌خوانیم.

پشتکار، دقت، تمرین، مطالعه به معنای اعم و مطلق کلمه نه فقط در جهان ادبیات بلکه در جهان هستی و البته استعداد و می‌توان گفت نبوغ ذاتی او مجموعاً منتهی به تعدادی از بهترین داستان‌های کوتاهی شد که در طول همه این سال‌ها که تدریس و تدریس ادبیات و سینما دل مشغولی ام بوده، خوانده ام.

او در استخدام معانی و کلمات و به کارگیری درخور عناصر داستانی در جهت روایت ویژه خود به خصوص در حوزه فضاسازی و خلق شخصیت‌ها و موقعیت‌های بدیع، چونان ذهنی منتظم و درخشان، رهبری ارکستر متنوع و گسترده ابزار و ادوات داستانی را به شایستگی و زیبایی به انجام می‌رساند.

انعکاس جهان زیسته، آفرینش بکر، مضامین سترگ، چیدمان زیبایی شناسانه عناصر و مهمات داستان، ریتم درست و ضرباهنگ جذاب، زبان پیراسته، محکم و غنی، ابداعات مفهومی و گره افکنی ها و گشایش‌های خلاقه و غافلگیرکننده و البته ریخت شناسی و افق زیبا و هنرمندانه ملهم از همه این مؤلفه‌ها، مجموعاً داستان‌های او را «ارزشمند» و «شیرین» کرده است.

خوشحالم که شاهد توفیق او هستم؛ بخصوص با این مختصات و این نشانه‌ها که بشارت دهنده تکاپو و تپندگی نویسنده‌ای خلاق، خوش قریحه و خوش آتیه است. نویسنده‌ای که ادبیات را می‌شناسد، تحصیل هنر کرده، باستان شناس است، نقاشی می‌کند، سینما راخوب دیده، تنهایی را زیسته، و به قلمش وفادار است.»

این کتاب با ۲۰۰ صفحه و قیمت ۱۴۹ هزار تومان عرضه شده است.

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از