حالت تاریک
مدیرعامل شرکت توانیر:

گرم‌ترین تابستان در راه است

گرم‌ترین تابستان در راه است

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: ۱۸۰ اقدام عملیاتی در ٦ محور برای تامین پایدار برق خانه‌ها و بخش‌های مولد کشور طراحی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی مرصاد؛ مصطفی رجبی مشهدی مدیرعامل شرکت توانیر اظهار داشت: تابستان 1403 گرمترین تابستان خواهد بود که به تبع افزایش دما و استفاده از سیستم‌های سرمایشی، مصرف شبکه افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به طراحی 180 اقدام عملیاتی در ٦ محور برای تامین پایدار برق خانه‌ها و بخش‌های مولد کشور، به برنامه‌های توسعه نیروگاه‌ها و افزایش ظرفیت نیروگاه‌های موجود اشاره کرد که در بخش حرارتی، نیروگاه‌های گازی، چرخه ترکیبی و مولدهای مقیاس کوچک را شامل می‌شود و تا تابستان آینده علاوه بر احداث 900 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر، 4500 مگاوات نیروگاه که اخیرا در مناقصه قرار گرفته به ظرفیت تولید برق کشور افزوده می‌شود و انتظار می‌رود با پیوستن 1700 مگاوات نیروگاه صنایع انرژی بر، افزایش تولید قابل ملاحظه ای را در تابستان شاهد باشیم.

رجبی مشهدی همچنین از تعریف ٧٧ طرح برای ارتقای پایداری بخش انتقال برق خبر داد که از پیشرفت خوبی برخوردار است و تا قبل از اوج بار تابستان به مدار می‌آید.

وی در سمت مصرف نیز از طراحی برنامه‌های تشویقی از جمله در بخش خانگی خبر داد و یادآور شد: بخش خانگی در تابستان امسال مشارکت 40 درصدی با برنامه های مدیریت مصرف داشتند و 1100 مگاوات کاهش مصرف اوج بار، ناشی از مشارکت بخش خانگی محقق شد.

رجبی مشهدی با تاکید بر عدم تغییر تعرفه برق یادآور شد: تعرفه برق برای مصارف زیر الگو بر اساس تعرفه‌های یارانه‌ای محاسبه می‌شود و برای مصارف بالای الگو به صورت پلکانی و افزایشی است.

مدیرعامل توانیر در خصوص سهم بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری‌های توسعه‌ای صنعت برق نیز گفت: در حال حاضر بیش از 60 درصد تولید برق کشور به وسیله بخش غیردولتی تولید می‌شود، بخش خصوصی در بخش‌های تعمیر و نگهداری و طرح‌های توسعه‌ای نقش پررنگی دارد و بیش از 80 درصد سرمایه گذاری‌های حوزه برق مربوط به بخش خصوصی است.

منبع: راه دانا

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از